آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • شنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۹ , Saturday 6 June 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 106674
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۶ مهر, ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۱
 • شما اینجا هستید :فرهنگی > فضای مجازی
 •   

  زاهدی: از بین ۱۰۰ جوان نتوانستم یک مجری خوب پیدا کنم/ ارغوانی: برنامه‌های تلویزیون همه شکل هم شده‌اند

  امروز دیگر خیلی از برنامه‌های ترکیبی تلویزیون مخاطب را قانع به تماشا نمی‌کنند که دلایل مختلفی دارد، این دلایل را با برنامه‌سازان پیشکسوت سازمان صداوسیما بررسی کرده‌ایم.

  زاهدی: از بین 100 جوان نتوانستم یک مجری خوب پیدا کنم/ ارغوانی: برنامه‌های تلویزیون همه شکل هم شده‌اند

  اوای شمال/ اواخر دهه هفتاد و تا نیمه دهه هشتاد، سال‌هایی است که می‌توان گفت تلویزیون در جذب مخاطب گام‌های اساسی و محکمی برداشته و برگ‌های جدیدی هم رو کرده است. اما دلیل این موفقیت‌ها چه بوده است؟ حضور آدم‌های جدید و نو یکی از دلایل آن است. تلویزیون در حال تجربه کردن فضایی جدید با حضور مجریان جوان و جدیدی بود که با همراهی ایده‌های جدید و خلق برنامه‌های تازه به سرعت تبدیل به برند می‌شدند و اساسا مخاطب دیگر پای برنامه‌هایی که مجری‌ها را می‌شناخت، می‌نشست.

  عنصر بعدی حضور بیننده در برنامه بود. این حضور معنای فیزیکی ندارد. در حقیقت طرح موضوعات مردم محور و بیان مسائل مبتلا به جامعه در رنج‌های سنی مختلف یکی دیگر از عوامل موفقیت برخی برنامه‌های تلویزیون بود.

  اما یک نکته مهم و اساسی نیز حضور برنامه‌سازانی بود که این خلاقیت‌ها را رقم می‌زدند. حضور تهیه‌کنندگانی که طراحی برنامه‌ها را تا اجرا برعهده داشتند و حتی در مسیر اجرا به دلیل جدید بودن فضای برنامه نتوانستند به دلیل فشارهای بسیار برنامه را تا آخر به پایان برسانند و همه چیز نیمه کاره رها می‌شد.

  این برنامه‌ها تصویری از زندگی مردم عادی جامعه ارائه می‌کردند، همه آنها به شیوه‌ای متفاوت اجرا می‌شدند و مجریانی جسور داشتند که برخی از آنها نه‌قبل و نه بعد از این برنامه‌ها، به این اندازه با لطف و اقبال مخاطب روبه‌رو نشدند. ویژگی دیگر این برنامه‌ها این بود که گاه مسائلی را مطرح کردند که به نظر می‌رسید جزو خط قرمزهای رسانه ملی باشد!

  همان‌طور که اشاره شد این برنامه‌ها، چهره‌های جدیدی نیز در حوزه اجرا به مخاطبان معرفی کردند که از جمله آنها می‌توان به احسان علیخانی، علی ضیاء، فرزاد حسنی و … اشاره کرد که هنوز هم برنامه‌هایشان جزو پرمخاطب‌ترین برنامه‌های رسانه ملی است و تقریبا هنوز هیچ مجری جوان و جدید دیگری به مخاطبان معرفی نشده که بتواند محبوبیت آنها را داشته باشد.

  یکی از چهره‌هایی که در تولید برنامه‌های نوآورانه تلویزیون نقش پررنگی داشته، «علی زاهدی» است. او برنامه‌هایی مانند پنجره (۸۱ ـ ۱۳۷۸)، کوله‌پشتی (۸۵ ـ۱۳۸۲)، جزر و مد (۱۳۸۴) که بعدها ماه عسل نام گرفت، فوق‌العاده (۱۳۸۵)، محرمانه (۱۳۸۶) و نیمروز (۱۳۸۹)، ویتامین ۳ (۱۳۹۰) و … بر عهده داشته است.

  نکته قابل توجه این است که علی ‌زاهدی در کنار برنامه‌های ذکر شده، تولید برنامه «دیروز، امروز، فردا» را نیز برای مدتی به عهده داشته و به عبارتی بعد از راه‌اندازی این برنامه تولید آن را به دیگر همکارانش سپرد.

  **زاهدی: تاثیر گروه ایده‌پردازی بر محتوای برنامه انکارناپذیر است

  برنامه «ماه عسل» نیز بعد از مدتی با همکاری زاهدی و احسان علیخانی تولید می‌شد و بعد علیخانی به تنهایی تهیه آن را عهده‌دار شد. او چند سالی هم تهیه‌کنندگی «ویتامین ۳» را برعهده داشت و این روزها هم عطای برنامه‌های ترکیبی را به لقایشان بخشیده و در حال کار روی یک اثر نمایشی است. از او درباره اینکه چرا امروز برنامه‌های ترکیبی تلویزیون دیگر مثل سابق نمی‌گیرند و مخاطب جذب نمی‌کنند، پرسیدیم که در پاسخ گفت: یکی از نکاتی که همواره در آثار ما خودنمایی کرده، این بود که یک گروه ایده‌پرداز در کنار خود داشتیم و آخرین مسائل روز و جامعه را بررسی می‌کردیم. البته از نظر من این برنامه‌های ترکیبی کم نیستند و حتی می‌توان گفت که خیلی هم زیاد هستند. شاید به دلیل تعداد بالای شبکه‌ها کمتر دیده می‌شوند. ضمن اینکه متناسب با تعداد شبکه‌ها برنامه‌‌های در سطح تولید نشده‌اند.

  **همین الان حداقل به ۲۵ مجری تراز یک نیاز داریم

  وی ادامه داد: شما فکر کنید که الان مثلا ۲۰ شبکه داریم، یا هفت الی هشت شبکه سراسری. فقط شبکه‌های سراسری هرکدام حداقل ۳ مجری خوب می‌خواهند و ما فقط ۲۵ مجری تراز اول لازم داریم. در حالی که الان فقط تقریبا هر شبکه سراسری یک مجری تراز دارد و اتفاقا آن هم رها نمی‌کند. مثلا الان برنامه پایش یا مناظره بیننده ندارند؟ یا ورزش و مردم. یا مثلا شیرین کام و هزار راه نرفته روی آنتن هستند ولی قدرتی که شما مد نظرتان هست را ندارند.

  زاهدی در پاسخ به اینکه چرا این برنامه‌ها قدرت کافی را برای جریان سازی ندارند؟ عنوان داشت: تا به حال به این موضوع فکر نکرده بودم. من فکر می‌کردم که مخاطبان بسیاری دارند و آن اثرگذاری مد نظر وجود دارد. شاید یک وقفه‌ای به وجود آمده به خاطر جابه جا شدن تهیه‌کنندگان و مجریان و همین دوره گذار منجر به این مکث شده است تا جمعی از تهیه‌کنندگان و مجریان جدید بیایند. مثلا خود ما در مقطع خوبی آمدیم. زمانی که یکسری از تهیه‌کنندگان رفته بودند و ما تازه نفس رسیدیم و شروع به برنامه‌سازی کردیم.

  وی در پاسخ به این سوال که اتفاقا مساله همین جاست که خود شما به عنوان تهیه کننده تا به حال چندین مجری خوب و توانمند به سازمان صداوسیما تزریق کرده‌اید، در حالی که چندین سال است این رویه متوقف شده، پاسخ داد: شاید کم حوصله شدن باشد. شما می‌خواهید یک نفر مانند فرزاد حسنی را بیاورید و ۴ سال با او همراهی کنی و درست دقیقا در جایی که فکر می‌کنید نقطه خوبی است، اتفاقی میافتد که دیگر نمی‌توانی ادامه بدهی. شاید مجموعه‌ای از علل از تهیه‌کنندگان تا انتخاب مجری خوب در این ماجرا دخیل باشند. الان دیگر مخاطب به راحتی راضی نمی‌شود و هنوز مجریان جدید را دنبال می کنند و مجری جدید نتوانسته بگوید بنشینید و من را ببینید. مردم این روزها برنامه‌های بیشتری می‌بینند و برنامه‌سازی کار بسیار سختی شده است.

  **مجری‌های موفق امروز همه تهیه‌کننده شده‌اند

  زاهدی درباره اینکه شما از تجربه بهره می‌برید که بقیه این ویژگی را ندارند، گفت: بله این موضوع وجود دارد. البته مجریان موفق خودشان این روزها دیگر خودشان تهیه کننده هستند. مانند احسان علیخانی و رضا رشیدپور. حالا من باید بیایم و از بین صدها نفر مجری پیدا کنم. که در این وانفسا پیدا کردن یک جوان با سواد کار بسیار مشکلی است.

  **از بین ۱۰۰ نفر نتوانستم مجری انتخاب کنم

  من چندی پیش از میان صدنفر تست گرفتم که از بین آنها حتی یک نفر هم نبوده که سلام و علیک کند و شما دوست داشته باشید ببینید. ادای کسی را در نیاورد و خودش چیزی داشته باشد. من هم می‌گویم نمی‌تواند آن را اجرا کند. برخی از این آدم‌ها هم مقاومت سختی دارند و مطالعات بسیار سرسری و دم دستی هستند.

  او از عصر جدید و حالا خورشید به عنوان برنامه‌های موفق سال‌های اخیر یاد کرد و گفت: همین برنامه‌ها طی سال‌های اخیر مخاطبان خوبی داشته‌اند و امیدوارم تعداد این برنامه‌ها هر روز بیشتر از قبل شود.

  ارغوانی: وقتی دست به دامن اسپانسر می‌شویم مخاطب نداریم 

  یکی دیگر از تهیه‌کنندگان باسابقه تلویزیون که تولید برنامه‌های ترکیبی بسیاری نظیرشهر باران (۱۳۹۱-۲-۵)  پل فروردین، مسافر ماه، امروز هنوز تموم نشده، بوی عیدی و … را بر عهده دارد نیز درباره نبود برنامه‌هایی که مخاطب را پای تلویزیون بنشاند نیز حرف‌های بسیاری برای گفتن دارد.

  وی درباره عدم ساخت چنین برنامه‌هایی به خبرنگار  رادیو و تلویزیون خبرگزاری فارس گفت: یکی از دلایل ساخته نشدن چنین برنامه‌هایی نداشتن بودجه کافی در سازمان صداوسیماست. شاید طرح‌های بسیار خوبی هم از سوی تهیه‌کنندگان ارائه شود ولی اتفاق جایی می‌افتد که سازمان پولی ندارد و شما مجبوری برای رساندن برنامه دست به دامن اسپانسر شوی.

  **مخاطب باهوش اسپانسر را پس می‌زند

  وی ادامه داد: وقتی پای اسپانسر به برنامه باز شود، دیگر شرایط سخت می‌شود. خیلی هم سخت می‌شود.چون او انتظاراتی دارد که من برنامه‌ساز باید آنها را برآورده کنم. باید خیلی‌جاها از پنل و ساختار اولیه خود عقب نشینی کنی تا بتوانی خواسته‌های اسپانسر را انجام بدهی و درست همینجاست که محتوا فدای این اتفاق می‌شود. آن وقت هرکاری که می‌کنی دیگر نمی‌توانی آن طور که میخواستی طرحت را پیش ببری و برنامه‌ات را بسازی. مخاطب امروز هم باهوش است و این چیزها را متوجه می‌شود. به همین دلیل چون لابه‌لای اسپانسر حرف تو را می‌شنود، پس دیگر اثرگذاری لازم را نداری.

  **ورود افراد غیر متخصص به حوزه برنامه‌سازی

  ارغوانی همچنین به ورود افراد غیر متخصص به حوزه برنامه‌سازی اشاره کرد و اظهارداشت: نکته دوم ورود افراد غیر مرتبط در حوزه برنامه‌سازی است و کسانی که تخصصی در این امر ندارند ولی در این حوزه حضور دارند. این افراد بیشتر نقش دلال و واسطه را ایفا می‌کنند و اتفاقا  این روزها نقش پررنگ‌تری نسبت به برنامه‌سازان کارکشته و قدیمی سازمان هم دارند. آنها دیگر خیلی به محتوا فکر نمی‌کنند و اینکه چند نفر برنامه را می‌بینند و یا چقدر اثرگذار و جریان‌ساز هستند. بروز و ظهور این پدیده نیز از جمله اشکالات دیگر است.

  **عدم اعتماد مدیران به برنامه‌سازان امتحان پس داده

  وی ادامه داد: همچنین عدم اعتماد مدیران سازمان به برنامه‌ای است که جواب خود را پس داده و دیگر مردم به آن اعتماد کرده‌اند و تماشایش می‌کنند. مدیران معمولا دوست دارند در زمان کوتاه جواب سریع بگیرند که امکان‌پذیر نیست. شما در کنار آن بگذارید همچنین نبود مجریان برند و چهره‌هایی که مخاطب به خاطر آنها برنامه را ببیند.

  وی تصریح کرد: کمتر تهیه‌کننده‌ای هم این روزها ریسک می‌کند که به مجریان جوان آنتن بدهد که دیده بشوند و جا بیافتند. استفاده از زمان درست برای پخش برنامه و نوع برنامه نیز اهمیت بسیار زیادی دارد. این روزها فضا برای کشف و استفاده از استعدادهای جوان خیلی مهیا نیست و همین باعث شده در جاهایی به تکرار بیافتیم.

  **برنامه‌هایی که همه شکل هم شده‌اند

  ارغوانی همچنین در بخش دیگری از سخنانش به شباهت محتوای برنامه‌های مختلف اشاره کرد و گفت: مثلا شما نگاه کنید الان برنامه‌های صبحگاهی تفاوتی با برنامه‌های شبانگاهی تلویزیون ندارند و معلوم نیست برنامه‌ها برای چه بازه زمانی ساخته می‌شوند. دکورها و رنگ و لعاب‌ها هم شکل هم شده‌اند و اصلا شب و روز شبیه هم شده‌اند. یعنی مخاطب نمی‌داند چرا این برنامه را صبح تماشا می‌کند و چرا فلان برنامه را عصر و برنامه دیگر را هم شب! اصلا همه برنامه‌ها شکل هم شده‌اند و در قالب گفت‌وگو محور بودن ارائه می‌شوند که به نظرم یکی دیگر از نکات لطمه زننده است.

  وی همچنین درباره اینکه چطور میتوان در ساعات غیر پیک برنامه پرمخاطب روانه آنتن کرد نیز اظهارداشت: نیازسنجی مخاطب اهمیت بسیار بالایی دارد. به عنوان مثال ما برنامه امروز هنوز تموم نشده را با چنین مختصاتی داشتیم که در آن مقطع در تابستان برنامه را آغاز کردیم و همان مقطع اولین برنامه تخصصی درباره حل مشکلات جوانان را ساختیم. از جمله مد و لباس، سربازی، موسیقی، اعتیاد و … که همه هم مورد استقبال عموم قرار گرفت. همان زمان همه این اتفاقات با توجه به موضوع نیازسنجی روی داد که الان کمتر به آن پرداخته می شود.

  **اعتماد به جوانان همیشه جواب می‌دهد

  ارغوانی همچنین به خلاء برنامه تخصصی در حوزه موسیقی اشاره و تصریح کرد: این حوزه مغفول مانده و نتوانسته‌ایم فرهنگ سازی خوبی در این زمینه داشته باشیم. به همین دلیل موسیقی های سخیف در حال جولان دادن هستند درحالی که ما می توانیم خودمان برای جوانان الگوسازی کنیم و آنها را به سمت موسیقی خوب و ایرانی سوق بدهیم.

  این تهیه کننده در بخش دیگری از سخنانش به موضوع حضور جوانان در برنامه های تلویزیونی اشاره کرد و گفت: ما همیشه از جوانان کمتر شناخته شده استفاده کرده ایم چون اعتماد به جوانان همیشه جواب می دهد و ما خیلی از مجریانی که آورده ایم هنوز شناخته شده نبودند. مانند پدرام کریمی و محسن آزادی که خیلی خوب در اجراهایشان درخشیدند.

  برچسب ها :

  نظرات