آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • پنج شنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۹ , Thursday 4 June 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 106564
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۴ مهر, ۱۳۹۸ - ۱۶:۵۱
 • شما اینجا هستید :سیاسی
 •   

  ظریف :

  آمریکا به دنبال سوء استفاده از کردهای سوریه به عنوان پیاده‌نظام است

  وزیر امور خارجه گفت: آمریکایی‌ها با حمایت از کردهای سوریه تلاش می‌کنند از گروهی از آنها به عنوان پیاده نظام سوء استفاده کنند که البته برادران و خواهران کرد ما در سوریه حتما با این حرکت مخالفند.

  آوای شمال/ محمدجواد ظریف در پاسخ به سوال جلال محمودزاده نماینده مردم مهاباد در نشست علنی امروز مجلس (یکشنبه ۱۴ مهر ۹۸) با اشاره به سدسازی غیرقانونی ترکیه گفت: این مشکلی  است که ما، عراق و سوریه با آن مواجه هستیم. عراق و سوریه به طور مستقیم از این وضعیت رنج می‌برند. هر سه کشور تلاش‌هایی را با کشور ترکیه داشته و ادامه داده‌ایم.

  وزیر امور خارجه اظهار داشت: در سطح بین‌المللی ما موضوع ریزگردها را با عنوان موضوعی که مشکل منطقه‌ای ایجاد کرده مطرح کردیم و جلسه‌ای در همین رابطه در تهران برگزار شد و آقای رئیس‌جمهور به صراحت این موضوع را مطرح کرد که موجب ناراحتی نماینده ترکیه شد.

  وی افزود: ما در همه جلسات‌مان این موضوع را با همکاران ترک‌مان پیگیری می‌کنیم اما ترکیه به هیچ یک از کنوانسیون‌های آبی نپیوسته؛ در این زمینه پیگیری موضوع در سطح بین‌المللی با دشواری‌هایی روبرو است.

  ظریف خاطرنشان کرد: هم ما و هم عراق و سوریه به صورت انفرادی و مشترک در گفت‌‌وگوهایی که با ترک‌ها داریم این موضوع را مطرح می‌کنیم و در این زمینه تلاش‌هایی را داشته‌ایم.

  وزیر امور خارجه با اشاره به وضعیت کردهای سوریه اظهار داشت: در ارتباط با کردهای سوریه موضع جمهوری اسلامی کاملا مشخص است ما اعلام کرده‌ایم که تنها راه حفظ امنیت در ترکیه ایجاد و حضور نظامی دولت مرکزی در مناطق مرزی است و بر اساس قرارداد آدانا چنین کاری ممکن است و از طریق اقدام علیه تمامیت ارضی و حاکمیت سوریه نمی‌توان امنیت ایجاد کرد.

  وی ادامه داد: این سیاست جمهوری اسلامی است و ما این موضوع را در نشست‌ها ، ملاقات‌ها با دوستان ترک مطرح کرده‌ایم و هم در جلسات آستانه آقای رئیس جمهور به صراحت این موضوع را مطرح کرده و در نشست اخیر سران در استانبول هم این موضوع را صراحتا مطرح کرد.

  ظریف خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی حتما معتقد است امنیت منطقه با رعایت دو اصل امکانپذیر است؛ اول احترام به حاکمیت و تمامیت ارضی و امنیت همه کشورهای منطقه و دوم رعایت حقوق همه ساکنان من جمله خواهران و برادران کرد ما؛ ما در گفت‌وگوهایمان هم با سوریه و هم با ترکیه بر ا ین نکته تاکید و اصرار کردیم و اعلام آمادگی هم کردیم که همکاری کنید برای اینکه دولت‌های سوریه و ترکیه بتوانند این مشکل را براساس مقررات بین‌المللی با حضور نیروهای سوری و با حفظ احترام ساکنان آن منطقه عملیاتی کنند.

  وزیر امور خارجه تاکید کرد: تروریسم هیچ جایی در منطقه ما ندارد و هیچکس نباید اجازه دهد چه تروریست‌ها از خاک کشورش برای حمله به دیگران استفاده کنند.

  وی افزود: آمریکای‌ها تلاش می‌کنند تا با حمایت از گروهی از کردهای سوریه از آنها سوء استفاده کنند و از آنها به عنوان پیاده‌نظام بهره‌ بگیرند؛ البته این موضوع،‌ موضوع کوچکی است برادران و خواهران کرد ما در سوریه حتما با این حرکت مخالفند و مسئولین اقلیم کردستان در عراق رسما با این سیاست موافقت ندارند و ما تلاش می‌کنیم با همکاری اقلیم کردستان و دولت سوریه و با همکاری همه گروه‌های کرد در سوریه این مشکل را از طریق هماهنگی بین نیروهای نظامی سوریه و ترکیه و بدون ایجاد مزاحمت برای مردم کرد و عرب منطقه آن را حل کنیم.

  برچسب ها :

  نظرات