آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • جمعه ۱۶ خرداد ۱۳۹۹ , Friday 5 June 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 105239
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۳۱ شهریور, ۱۳۹۸ - ۱۶:۰۴
 • شما اینجا هستید :اجتماعی
 •   

  ماهانه بیش از ۴۰ هزار پرونده دارویی در سامانه تایید دارو ثبت می شود

  رئیس گروه دارو دفترخدمات تخصصی سازمان بیمه سلامت با اشاره به ثبت یا به روزرسانی ماهانه بیش از 40 هزار پرونده دارویی در سامانه تایید دارو گفت: تا پایان سال 97 نزدیک به 2 میلیون پرونده دارویی در سامانه ثبت شد.

  آوای شمال/ نوشین جزایری،رئیس گروه دارو دفتر خدمات تخصصی سازمان بیمه سلامت با بیان اینکه سامانه تائید خدمات و تائید دارو از مرداد ماه  سال ۹۴ فعالیت خود را آغاز و به تدریج گستره خدمات ارائه شده در آن به خدمات پاراکلینیک، محلول‌های دیالیز صفاقی، خدمت همودیالیز و … توسعه یافته است، اظهار داشت: به طور کلی در حال حاضر بیش از ۸۰ درصد هزینه سالانه داروهای سرپایی که حدود ۱۰ درصد از بار مراجعات نسخ دارویی را در بر می‌گیرد، در این سامانه ثبت و بررسی می‌شود.

  رئیس گروه دارو دفترخدمات تخصصی سازمان بیمه سلامت با اشاره به ثبت یا به روزرسانی ماهانه بیش از ۴۰ هزار پرونده دارویی  در سامانه تائید دارو، گفت: تا پایان سال گذشته نزدیک به ۲ میلیون پرونده دارویی در سامانه ثبت شده است و از این طریق بیماران پر هزینه نشان دار شده اند.

  وی  ادامه داد: سامانه تائید خدمات و دارو دارای موتور قوانینی است که قوانین بر اساس قیمت، نوع تخصص پزشک، رشته تخصصی پزشک، نوع صندوق بیمه شده ، بیماران خاص، کنترل همپوشانی، شرط پرونده‌ای بودن یا نبودن و اصالت دارو در آن کنترل می‌شود.  برخی از داروها منوط به تشکیل پرونده هستند که توسط کارشناسان آموزش دیده تائید نسخ پرونده طبق مستندات و مدارک پزشکی و گایدلاین های ابلاغی در سامانه بصورت الکترونیکی تشکیل می‌شوند.

  جزایری افزود: تمامی گایدلاین های دارویی، راهنماهای تجویز و اندیکاسیون‌ها از طریق این سامانه و تشکیل پرونده کنترل و اجرا می‌شود؛ یعنی در حال حاضر هر دارویی که برای آن دستورالعمل ، پروتکل یا راهنمای تجویز وجود دارد از طریق تشکیل پرونده مدیریت می‌شود.

  رئیس گروه دارو دفترخدمات تخصصی سازمان بیمه گفت: راهنمای تجویز ۱۲ داروی شیمی درمانی، سطح بندی آنتی بیوتیک‌های سرپایی، شناسایی همپوشانی بیمه‌ای، جلوگیری از دوباره فروشی داروها و ارائه داروهای تاریخ مصرف گذشته و ارائه خدمات دیالیز صفاقی از مهمترین مواردی که در سال ۹۷ در سامانه تایید دارو مدیریت شده است.

  برچسب ها :

  نظرات