آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • جمعه ۹ اسفند ۱۳۹۸ , Friday 28 February 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 103852
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۴ مرداد, ۱۳۹۸ - ۱۷:۴۷
 • شما اینجا هستید :سیاسی
 •   

  جهانگیری: کار و کسب روستاییان رونق خوبی پیدا کرده است

  معاون اول رئیس جمهور گفت: مهم این است که ما اقداماتی انجام دهیم تا روستاییان در روستا بمانند و به حاشیه شهرها نیایند.

  آوای شمال/ اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور صبح امروز در حاشیه افتتاح چهارمین نمایشگاه توانمندی‌های روستاییان و عشایر در نمایشگاه بین المللی تهران، در پاسخ به پرسشی درباره اینکه توانمند سازی عشایر و روستائیان چقدر می‌تواند به تولید ناخالص ملی کمک کند، گفت: روستا‌ها در واقع کانون اصلی تولید کشور هستند خصوصاً در زمینه مواد غذایی که جزو مهمترین نیازهای هر کشوری است.

  وی ادامه داد: بخش اصلی تولیدات روستایی تامین غذایی کشور است که در سیاست‌های اقتصاد مقاومتی اهمیت غذایی کشور جزو مهمترین سیاستهای در برنامه های دولت بوده است.

  معاون اول رئیس جمهور گفت: مهم این است که ما اقداماتی انجام دهیم تا روستاییان در روستا بماند و به حاشیه شهرها نیایند و به تولید بپردازند و از لحاظ اقتصادی امکان زندگی داشته باشند و مسائل رفاهی آنها را در روستا تامین کنیم.

  جهانگیری تصریح کرد: خوشبختانه در این زمینه اقدامات وسیعی انجام گرفته است، کار و کسب  روستاییان رونق خوبی پیدا کرده و فکر می‌کنم همین نمایشگاه یک نمونه از رونق فعالیت در روستاها و مناطق عشایری است باید به این بیشتر بپردازیم اگر به دنبال تاب آوری مسائل کشور هستیم حتماً یکی از کانون‌های اصلی تاب آوری اقتصادی کشور روستاها و مناطق عشایری است.

  وی همچنین در بخشی دیگری از صحبت های خود با بیان اینکه «اشتغال زایی فراوانی برای بخش روستا در نظر گرفته شده است، اظهار کرد: حدود ۱۸ هزار میلیارد تومان اعتبار در این زمینه منظور شده است که این اعتبارات برای اشتغال روستاییان، کارآفرینان روستایی و کسانی است که علاقه مند هستند از این منابع استفاده و در روستاهای شان طرح‌های تولیدی را اجرا کنند؛ این طرح‌های تولیدی اگر در زنجیره تولید روستا قرار بگیرد، به تولید روستا و عشایر و همچنین اقتصاد منطقه کمک می‌کند.

  معاون اول رئیس جمهوری ادامه داد: این اعتبارات جذابیت بالایی دارند و شرایطی که نرخ سود بانکی بسیار بالا است، سود آن حداکثر ۶ درصد است؛ با این جذابیت، تمام فعالان اقتصادی علاقه مند هستند و تا کنون نیز عملکرد خوبی داشته اند. در این زمینه بر اساس گزارشی که چندی قبل در جلسه اشتغال به من دادند، حدود ۱۵۰ هزار نفر از محل این اعتبارات مشغول به‌کار شدند و امیدوارم با اینکه هنوز نیمی از این اعتبارات باقی مانده، اشتغال بیشتری در روستاها ایجاد نماییم.

  جهانگیری در پایان با اشاره به فعالیت شرکت های دانش بنیان در مناطق شهری و روستایی، بابیان اینکه «استارتاپ‌ها هم در مناطق شهری و هم در مناطق روستایی نقش تعیین کننده‌ای دارند»، تاکید کرد: خوشبختانه با نیروی جوان و تحصیل کرده‌ای که در کشور داریم و همچنین توجه به اینکه این نیروها متعلق به شهرها و روستاها هستند، طرح های بسیار خوبی برای فعال کردن اقتصاد روستاها پیش بینی شده‌است؛ این طرح‌ها هم در زمینه صرفه جویی منابع آب، بهره برداری از منابع طبیعی به طور مطلوب و هم در زمینه بازار یابی فروش محصولات کشاورزی قابل اجرا است. فکر می‌کنم فعالیت‌هایی که استارتاپ‌ها شروع کرده‌اند، می‌توانند تحولی جدی در آینده روستایی و عشایر کشور به وجود آورد.

  برچسب ها :

  نظرات