آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • سه شنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۸ , Tuesday 12 November 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 103770
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۳ مرداد, ۱۳۹۸ - ۱۰:۲۰
 • شما اینجا هستید :اجتماعی > اخبار استان
 •   

  ۳۷۶ هزار مازندرانی در طرح کنترل فشار خون کارت زرد گرفتند

  رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران گفت: پس از طرح غربالگری ۳۷۶ هزار و ۲۷۳ نفر معادل ۲۴ درصد در استان پیش فشار خون دارند و چراغ زرد دریافت کردند.

  آوای شمال/سید عباس موسوی در مراسم معرفی و تقدیر از برگزیدگان جشنواره رسانه‌ای بسیج ملی کنترل فشار خون دانشگاه علوم پزشکی مازندران همزمان با گرامیداشت روز خبرنگار در تالار قلم ستاد مرکزی دانشگاه اظهار کرد: یک سوم بزرگسال از درجاتی از فشارخون بالا رنج می‌برند و ۵۰ درصد اطلاعی از فشارخون ندارند و کسانی که ابتدا فشارخون می‌گیرند خوب کنترل نمی‌کنند و آسیب می‌بینند.

  وی با اشاره به اینکه سالانه ۹۵ هزار نفر در کشور براثر فشار خون فوت می‌کنند، افزود: طرح بسیج ملی کنترل فشارخون کمک کرده تا مردم نسبت به فشارخون خود مطلع و توانمند شوند.

  رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران افزود: طبق آنالیز و برآورد مطالعات نمونه‌گیری، مازندران رتبه چهارم را در فشارخون داشت که رتبه بالایی است و وضعیت ما نیازمند توجه بیشتری است.

  این مسؤول با بیان اینکه ۳۰ میلیون نفر در کشور مورد غربالگری قرار گرفتند، خاطرنشان کرد: ۲۲ میلیون نفر در سامانه سیب و ۸ میلیون نفر در ایستگاه‌ها فشارخون آنها ثبت شد و ۵۰۰ هزار نفر خوداظهاری کردند.

  موسوی با اشاره به اینکه یک میلیون و ۵۷۶ هزار و ۲۵۱ نفر در  استان مورد غربالگری فشار خون قرار گرفتند، گفت: جمعیت مورد انتظار بالای ۳۰ سال در استان مازندران یک میلیون و ۵۴۰ هزار نفر بودند که میزان مشارکت بالا بوده است.

  وی بیان کرد: ۴ هزار سنجش‌گر در واحد بهداشتی از مراقبین سلامت، ماما و بهورزان در طرح بسیج ملی کنترل فشارخون کمک کردند.

  رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران افزود: در طرح بسیج ملی فشار خون ۷۹۴ هزار و ۶۸۰ نفر معادل ۵۰ درصد فشارخون طبیعی، ۳۷۶ هزار و ۲۷۳ نفر معادل ۲۴ درصد پیش فشار خون دارند که چراغ زرد دریافت کردند اگر مراقبت نکنند به فشارخون مبتلا می‌شوند.

  این مسؤول با بیان اینکه  ۲۱۰ هزار و ۱۲۴ نفر قبلا به فشار خون مبتلا بودند، اظهار کرد: در غربالگری ۳۲ هزار و ۲۸۵ نفر مبتلا به فشار خون شناسایی شدند.

  موسوی با عنوان اینکه رژیم غذایی خیلی در کنترل فشارخون مهم است، گفت: میزان نمکی که در نان وجود دارد عامل مهمی در افزایش فشارخون دارد و ۵۰ درصد میزان نمکی دریافتی در طول شبانه روز از نان است.

   در  این مراسم از برگزیدگان جشنواره رسانه‌ای بسیج ملی کنترل فشار خون دانشگاه علوم پزشکی مازندران و تعدادی از خبرنگاران فعال حوزه سلامت استان تجلیل شد.

  برچسب ها :

  نظرات