آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • جمعه ۱۵ آذر ۱۳۹۸ , Friday 6 December 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 10377
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۴ اسفند, ۱۳۹۳ - ۰۷:۳۷
 • شما اینجا هستید :اجتماعی > ایران و جهان > سیاسی
 •   

  درخواست نقد آمریکا از ایران در قبال وعده ۱۵ ساله

  آوای شمال/ بنابر آخرین گزارش، طرف غربی با انجام یک شعبده‌بازی تاکتیکی پذیرفته‌ ایران به جای ۴۵۰۰ سانتریفیوژ پیشنهادی قبلی، ۶۵۰۰ سانتریفیوژ داشته باشد اما ظرفیت‌ غنی‌سازی خود را پایین آورد! در حالی که ایران بالغ بر ۱۹ هزار سانتریفیوژ دارد و دستیابی به میزان ۱۹۰ هزار سو را برای استفاده صنعتی از غنی‌سازی هسته‌ای […]

  آوای شمال/ بنابر آخرین گزارش، طرف غربی با انجام یک شعبده‌بازی تاکتیکی پذیرفته‌ ایران به جای ۴۵۰۰ سانتریفیوژ پیشنهادی قبلی، ۶۵۰۰ سانتریفیوژ داشته باشد اما ظرفیت‌ غنی‌سازی خود را پایین آورد!

  در حالی که ایران بالغ بر ۱۹ هزار سانتریفیوژ دارد و دستیابی به میزان ۱۹۰ هزار سو را برای استفاده صنعتی از غنی‌سازی هسته‌ای در افق پیشرفت خود ترسیم کرده، روزنامه ‌هاآرتص گزارش داد در آخرین پیشنهاد آمریکا و غرب، ایران می‌تواند ۶۰۰۰ تا ۶۵۰۰ سانتریفیوژ نسل قدیم را برای غنی‌سازی ۳/۵ درصد حفظ کند اما نمی‌تواند سانتریفیوژهای نسل جدیدی را که دارد عملیاتی کند. طبق این پیشنهاد ایران باید سرعت سانتریفیوژهای فعال فعلی را نیز کاهش دهد تا سقف تولید ایران از ۶-۷ هزار سو فراتر نرود.

  برخی از سانتریفیوژهای پیشرفته ایران که نصب شده‌اند قادرند تا ۸ برابر سرعت، غنی‌سازی کنند.

  در پیشنهاد غرب همچنین عنوان شده که ایران باید اکثر اورانیوم غنی‌ شده خود را به روسیه منتقل کند که در آنجا به سوخت غیرقابل استفاده برای تسلیحات هسته‌ای تبدیل می‌شود. ایران قادر خواهد بود که ۳۰۰ کیلوگرم از اورانیوم غنی شده خود را نگه دارد. همچنین راکتور آب سنگین اراک باز طراحی می‌‌شود تا میزان تولید پلوتونیومی که می‌تواند تولید کند را کاهش دهد.

  در مقابل و درباره مطالبه لغو فوری و همه‌جانبه تحریم‌ها گفته شده که غرب از مدت ۱۵ سال برای توافق نهایی حمایت می‌کند و عملا لغو تحریم‌ها به آینده موهوم موکول می‌شود.

  همزمان روزنامه نیویورک تایمز در تحلیلی خاطر نشان کرد: محدود کردن برنامه هسته‌ای ایران یک پیروزی است و مقامات دولت اوباما به این موضوع متعهد هستند.

  نیویورک تایمز می‌نویسد: ایران در چرخه سوخت به مهارت رسیده است. این موضوع شاید تاسف‌بار باشد اما چیزی از حقیقت کم نمی‌کند. ایران به فناوری غنی‌سازی دست یافته است. هزاران سانتریفیوژ در حال چرخش است البته بسیار کمتر از زمان اجرای توافق موقت امضا شده در اواخر نوامبر ۲۰۱۳.
  بنابراین برچیدن دانش غنی‌سازی اورانیوم دیگر بی‌معنا است. شما نمی‌توانید دانشی را که مردم به آن دست یافته‌اند نابود کنید.

  این روزنامه افزود: ایران به عنوان امضاءکننده پیمان ان‌پی‌تی برنامه هسته‌ای خود را که غرور ملی‌اش تلقی می‌کند و آن را حق خود می‌داند، داوطلبانه برنمی‌چیند. آنچه طرفداران برچیدن برنامه هسته‌ای درباره کاربرد تحریم‌ها برای به زانو در آوردن ایران می‌گویند، مزخرف است. آنها اشتباه می‌کنند تحریم‌ها به اقتصاد ایران ضربه زده، اما این کشور تا حد زیادی به تحریم‌ها عادت کرده است.

  برچسب ها :

  نظرات