آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • سه شنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۸ , Tuesday 18 February 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت





 • کد مطلب : 103665
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۷ تیر, ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۹
 • شما اینجا هستید :اجتماعی
 •   

  کاظمی:

  ۵۰۰ هزار دانش‌آموز همیارمشاور می‌شوند

  معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه 500 هزار دانش‌آموز همیارمشاور می‌شوند، گفت: در سال تحصیلی جدید 21 طرح را در دست اجرا داریم که ایجاد میز خدمت طرح نماد، از جمله این طرح‌هاست.

  آوای شمال/ دوره آموزشی- توجیهی طرح ملی نماد (نظام مراقبت‌های اجتماعی دانش‌آموزان) در اردوگاه شهید باهنر تهران برگزار شد.

  علیرضا کاظمی معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش در این مراسم، با اشاره به آیاتی از کلام الله مجید در خصوص الگوهای تربیتی، اظهار کرد: بهترین راه نمازخوان کردن فرزندان، تقید والدین به اقامه نماز است و این بهترین روش است یعنی اگر می‌خواهی تربیت شکل بگیرد، خودت عامل باش.

  وی اضافه کرد: فضای مجازی به نقش و رده اول تربیتی تبدیل شده و مدرسه و خانواده در رده‌های بعدی است؛ اگر می‌خواهیم جامعه درست شود اول باید خودمان را بسازیم.

  کاظمی با تأکید بر این مطلب که طرح ملی نماد باید نظام مراقبت اجتماعی کشور ما را شکل دهد اما الان به صورت پایلوت در آموزش و پرورش اجرا می شود، ادامه داد: طرح نماد محوری‌ترین طرح آموزش و پرورش برای توانمندسازی و ارتقای مهارت دانش‌آموزان و همچنین درمان و پییشگیری است لذا اگر می‌خواهیم آسیب‌ها را درمان کنیم باید به ریشه‌ها و نشاط اجتماعی بپردازیم.

  وی گفت: اولین انتظار ما تحلیل دقیق آسیب‌های روانی است لذا باید اطلاعات دقیق داشته باشیم و بر اساس این اطلاعات، اقدامات لازم را صورت دهیم و بعد گزارش دهیم که چه برنامه‌هایی را در این راستا اجرا کردیم.

  معاون پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش اظهار کرد: در حوزه آسیب‌های روانی و اجتماعی باید این نماد را داخلی اجرا کنیم و بعد به بیرون ببریم یعنی اگر یک معاون پرورشی نتواند این طرح را در مدرسه خود اجرا کند، نمی تواند آن را به مدارس دیگری ببرد و در آنجا اجرا کند.

  وی با بیان اینکه باید رئیس اداره مشاوره و رئیس اداره آسیب‌های اجتماعی مثل دو برادر این کار را پیش ببرند، گفت: باید شورای سیاست‌گذاری در طرح نماد را به صورت داخلی شکل دهیم؛ وقتی ۲ اداره کنار هم قرار نگیرند چطور می‌خواهیم بقیه دستگاه‌ها و ادارات را کنار هم جمع کنیم؟!

  کاظمی افزود: طرح نماد یک طرح بسیار پرافتخار است اما فکر می کنم نیاز به یک آسیب شناسی دارد و باید ببینیم تیرهایی که از کمان رها کردیم چقدر به هدف برخورد کرده است؛ تمام هدف طرح نماد این است که دست این آدم‌هایی که آسیب زا هستند را در دست مسؤول مورد نظر قرار دهیم و بعداً از آن مسؤول درباره روند کارهای انجام شده بر روی آن فرد سؤال و پیگیری شود و آن فرد، صحیح و سالم به جامعه تحویل داده شود.

  وی بیان کرد: در سال تحصیلی جدید ۲۱ طرح را در دست اجرا داریم که یکی از این طرح‌ها، ایجاد میز خدمت طرح نماد است؛ یک ساختمانی را تجهیز کردیم که ۱۴ دستگاه حضور دارند و برای هرکدام از این دستگاه ها یک میز و یک کامپیوتر می‌گذاریم که پیگیری کنیم فلان فرد که مثلاً به نیروی انتظامی معرفی شد تکلیفش چه شد و برای دستیابی به سرانجام رسیدن هدف، تلاش کنیم.

  معاون پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش گفت: برنامه بعدی این است که اگر خواسته باشیم طرح نماد را به ۱۰۰ هزار مدرسه ببریم باید ۱۰۰ هزار مشاور تربیت کنیم و میلیاردها تومان پول و سال ها زمان خواهد برد؛ بعد از ۴ سال یک میلیون دانش آموز و ۶۵۸۷ مدرسه را در این طرح (نماد) گنجاندیم و گفتیم هر مرکز مشاوره در ۷۵۰ منطقه را آموزش دهیم تا به طرح نماد وصل شوند.

  وی با اشاره به فعالیت تشکل همیار مشاور، افزود: باید تلاش کنیم به ۵۰۰ هزار همیار مشاور برسیم؛ یک شبکه جدید با کمک سردار مومنی و ستاد مبارزه با مواد مخدر و کانون یاری‌گران زندگی تشکیل دادیم که از نماینده همه تشکل‌ها در مدارس استفاده می‌کنیم و این کانون می‌تواند عمق فعالیت‌های پیشگیری ما در حوزه اعتیاد را حداقل به ۱۰ برابر افزایش دهد.

  کاظمی اضافه کرد: کانون این طرح در سطح منطقه، کانون‌های فرهنگی و تربیتی هستند که تعطیلی هم ندارند ضمن اینکه در تلاش هستیم تا این کانون را به ثبت برسانیم چرا که این کانون ظرفیت کار ما را چند برابر خواهد کرد.

  در ابتدای این دوره، محمد صیدلو مدیرکل آموزش و پرورش شهرستان‌های استان تهران با بیان اینکه جای طرح نماد در نظام آموزش و پرورش ما خالی بود، اظهار کرد: در شهرستان‌های استان تهران تعداد یک میلیون دانش‌آموز تخصیل می‌کنند.

  وی با بیان این مطلب که از ۴۷۰ هزار دانش‌آموز تبعه خارجی در کشور ۱۱۲ هزار نفر آنها در شهرستان‌های استان تهران مشغول تحصیل هستند، ادامه داد: میانگین تراکم دانش‌آموزان در شهرستان‌های استان تهران عدد ۳۲ است که میانگین این آمار در کل کشور ۲۴ است.

  مسعود شکوهی مدیرکل امور تربیتی، مشاوره و مراقبت از آسیب‌های اجتماعی آموزش و پرورش در این مراسم، اظهار کرد: از زحمات و حمایت‌های معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش و همچنین تمام دستگاه‌ها و نهادهایی که در حوزه پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی به دانش‌آموزان فعال هستند و مشارکت می‌کنند، کمال تشکر را دارم؛ طرح نماد یک کار مشترک در یک برنامه بسیار مهم است و از هرکسی که در این طرح قدمی برداشته است، بی نهایت سپاسگزار هستم.

  وی افزود: در این دوره آموزشی ۲ روزه به دنبال تبیین سیاست‌ها و اهداف طرح نماد هستیم و از برخی دستگاه ها که بیشترین همکاری را داشتند، دعوت کردیم تا با یک تعامل بیشتر بتوانیم راهکارهای اجرایی شدن برنامه‌ها را حل کنیم.

  شکوهی ادامه داد: بخش مراقبت از آسیب‌های اجتماعی از حوزه تربیت‌بدنی به حوزه پرورشی منتقل شد و با استقبال آقای حمیدی معاون تربیت‌بدنی آموزش و پرورش این کار در یک فضای کاملا صمیمی اتفاق افتاد.

  وی خطاب به مجریان طرح نماد در استان‌ها، گفت: در آموزش و پرورش به دنبال این هستیم که به یک دانش‌آموز کامل دست پیدا کنیم که برای انجام این کار بسیار حساس، مهم و ظریف نیاز به همکاری شما همکاران در استان‌ها هستیم.

  مدیرکل امور تربیتی، مشاوره و مراقبت از آسیب‌های اجتماعی وزارت آموزش و پرورش، اظهار کرد: ما در آموزش و پرورش، دانش‌آموزان باهوش زیادی داریم اما باید به دانش‌آموزی که سلامت روان ندارد با حساسیت بیشتری نگاه کنیم لذا مسوولیت بسیار مهمی است که شما همکاران از این به بعد به دوش خواهید کشید.

  وی گفت: کار ائتلافی در فرهنگ ما معمولا جواب نمی‌دهد اما در این طرح به خصوص قوه قضائیه، وزارت کشور و سازمان برنامه و بودجه واقعا به ما در اجرای آن کمک کردند که از آنها بی نهایت سپاسگزارم.

  محمد زنگانه مدیرکل پیشگیری فرهنگی ـ اجتماعی قوه قضائیه نیز در این مراسم، گفت: با چالش بزرگی در کشور مواجه هستیم اگر بخواهم بگویم ابرچالش، اغراق نکردم و آن آسیب‌های اجتماعی است.

  وی با بیان اینکه پیشگیری اجتماعی دنبال این است که اساساً انگیزه مجرمانه شکل نگیرد، گفت: اگر ما تربیت درست داشته باشیم، فرد دنبال درگیری و توهین نیست؛ اگر خانواده درست تربیت شده باشد نگاه فردگرایانه به فرزند ندارد؛ پیشگیری اجتماعی این است که فرصت ارتکاب جرم را از بین می‌برد.

  زنگانه بیان داشت: اگر ما ساختار شفاف گردش مالی داشته باشیم، اختلاس کم می‌شود؛ ذیل پیشگیری اجتماعی، پیشگیری رشدمدار بر پایه خانواده‌مدار، مدرسه‌محور و اجتماع‌محور است. دادستان دانمارک می‌گفت ما از ۱۰ سال پیش پیشگیری رشدمدار را شروع کردیم و میزان بزه و آسیب برای دانش‌آموزانی که برنامه برایشان وجود داشته ۵۰ درصد کاهش داشته است.

  وی افزود: امروز شاهدیم نرخ رشد آسیب و جرم در دنیا ۲ برابر نرخ جمعیت است و فلسفه ورود قوه قضائیه در کشور ما این است که نقش پیشگیری‌کننده داشته باشد.

  مدیرکل پیشگیری‌ فرهنگی ـ اجتماعی قوه قضائیه تصریح کرد: شورای سیاست‌گذاری راهبری کار را در استان‌های سیستان و بلوچستان، فارس، اهواز، کرمانشاه، خراسان رضوی، آذربایجان شرقی تصویب کرده و پس از بازخورد پایلوت اولیه، پایلوت ثانویه شکل گرفته و طرح پایلوت جامع را در شهرستان نظرآباد اجرا کرد.

  وی افزود: ما وارد پایلوت جامع ۳۵‌گانه در ۳۱ استان کشور که البته در تهران ۴ منطقه است، شدیم و وقتی این گزارشات جمع‌آوری شود، ما وارد مرحله اول که ۳۰ هزار مدرسه را تحت پوشش قرار می‌دهد، می‌شویم و در مرحله دوم کل‌مدارس کشور را دربرمی‌گیرد.

  زنگانه گفت: نماد خیلی عزیز است اما مدلی که به نظام آموزشی کشور می‌دهد خیلی عزیزتر است، ما باید صابر باشیم و صبوری کنیم و یکدیگر را به صبوری دعوت کنیم و همچنین باید سازِ من را کنار بگذاریم.

  برچسب ها :

  نظرات