آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • چهارشنبه ۱ آبان ۱۳۹۸ , Wednesday 23 October 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 103474
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۵ خرداد, ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۸
 • شما اینجا هستید :اقتصادی
 •   

  توسعه پتروپالایشگاه‌ها بدون حمایت دولت اتفاق نمی‌افتد

  عضو کمیسیون انرژی مجلس با تاکید بر اینکه هدف از طرح توسعه پتروپالایشگاه ها با سازوکار تنفس خوراک کمک به توسعه پالایشگاه‌‌ها و پتروپالایشگاه‌ ها است، گفت: بدون حمایت دولت و وزارت نفت اتفاق خاصی در این زمینه نخواهد افتاد.

  آوای شمال/ هدایت الله خادمی عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی درخصوص طرح توسعه پتروپالایشگاه ها با سازوکار تنفس خوراک گفت:در سال‌های بعد از انقلاب اسلامی در توسعه صنایع پالایشی کوتاهی زیادی شده است. دولت‌ها هم در این راستا اقدامات خاصی انجام نداده‌اند. هدف از این طرح کمک به توسعه پالایشگاه‌‌ها و پتروپالایشگاه‌ ها است.

  وی ادامه داد: به این شکل که از بخش خصوصی دعوت شود و امتیازاتی به آن‌ها داده شود. خوراک پتروشیمی رایگان، تسهیلات بانکی و … ازجمله این امتیازات هستند. آنچه که به آن رسیده‌ایم این است که بدون حمایت دولت و وزارت نفت اتفاق خاصی در این زمینه نخواهد افتاد.

  نماینده مردم ایذه و باغ ملک در مجلس در پاسخ به اینکه منتقدین توسعه ظرفیت‌های پالایشگاهی کشور معتقدند این قبیل پروژه‌ها نیازمند هزینه‌های زیادی هستند، گفت: درحال حاضر یکی از مشکلات کشور افزایش میزان نقدینگی است. دولت باید شرایطی را فراهم کند که مردم به جای سرمایه‌گذاری در بازار سکه و دلار، سرمایه‌های خود را از طریق بورس و سایر ابزارها به سمت توسعه ظرفیت‌های تولیدی کشور ازجمله پالایشگاه‌سازی سوق دهند.

  وی ادامه داد: بانک‌ها باید پس‌اندازهای مردم را به سمت پروژه‌های مولدی تولیدی ازجمله پالایشگاه‌سازی و توسعه پتروپالایشگاه‌ها حرکت دهند. دولت نباید مخالف و رقیب بخش خصوصی باشد.

  خادمی در پایان با تاکید بر اینکه آقای زنگنه سال‌ها وزیر نفت کشور بوده‌اند و هیچگونه اعتقادی به توسعه ظرفیت‌های پالایشگاهی و زنجیره ارزش در صنعت نفت ندارند و معتقد بودند واردات بنزین بهتر از تولید آن است، گفت: رهبر انقلاب بارها نسبت به خام فروشی نفت معترض بودند. وضعیت فعلی کشور که با تحریم‌ها دست و پنجه نرم ناشی از خام فروشی چند سال قبل در صنعت نفت است.

  برچسب ها :

  نظرات