آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • چهارشنبه ۱ آبان ۱۳۹۸ , Wednesday 23 October 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 103334
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۲ خرداد, ۱۳۹۸ - ۱۹:۴۸
 • شما اینجا هستید :اجتماعی
 •   

  اجرای طرح‌های ساماندهی کودکان کار نوعی سرگرمی است

  مدیرعامل انجمن‌یاری کودکان کار گفت: کار کودک ارزان و درآمدزا است بدون اینکه هیچ دغدغه و مشکل سازمانی داشته باشد و اجرای طرح‌های ساماندهی کودکان کار نوعی بازی و سرگرمی به شمار می‌رود.

  آوای شمال/شری نجفی مدیرعامل انجمن‌یاری کودکان در معرض خطر در نشست تخصصی «تهران شهری برای همه کودکان»‌که در معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران برگزار شد، اظهار داشت:‌ طرح‌های ساماندهی کودکان کار تا کنون بیشتر به طرح‌های بی‌سر و سامان شباهت داشته و عملاً مشکلی را برای این افراد حل نکرده است و می‌توان گفت که حتی شرایط بدتری را برای آنها به همراه داشته است.

  وی افزود: علت اینکه طرح‌ها تاکنون ناموفق بوده و نتیجه‌ای جزء رشد فزاینده کودکان کار نداشته است این است که کار کودک یک سیاست است که متأسفانه به عرف تبدیل شده و این سیاستی به شمار می‌رود که در دنیا منافع کلان دارد.

  مدیرعامل انجمن‌یاری کودکان در معرض خطر ادامه داد:کار کودک ارزان و درآمدزا است بدون اینکه هیچ دغدغه و مشکل سازمانی داشته باشد و اجرای طرح‌های ساماندهی کودکان کار نوعی بازی و سرگرمی به شمار می‌رود.

  نجفی با اشاره به اینکه کودک با کارش در واقع کودکی‌اش را می‌فروشد، بیان داشت: سال ۸۱ اولین ساماندهی کودکان خیابانی انجام گرفت و تا کنون بارها این طرح‌ها اجرایی شده است ولی هیچکدام نتیجه ریشه‌ای به همراه نداشته است.

  وی با بیان اینکه اجرای این طرح‌ها باید پشتوانه علمی،‌اخلاقی و انسانی داشته باشد، تصریح کرد: دولت‌ها نباید این موضوع را نادیده گرفته و سهل‌انگاری کنند؛ ساماندهی کار کودک بدون رهایی او از فقر خانواده‌اش امکانپذیر نیست و باید به اصل موضوع پرداخت.

  مدیرعامل انجمن‌یاری کودکان در معرض خطر ادامه داد: مدتی پیش ما شنیدیم که یکی از سازمان‌های مرد‌م‌نهاد با کلینیکی دلال کودکان کار شده‌اند و من زمانی که این موضوع را شنیدم متأثر شده و یادداشتی نوشتم.

  نجفی گفت: برخی برای ساماندهی کودکان کار و اجرای طرح‌های مربوطه هزینه‌های میلیاردی گرفته‌اند و این موضوع را یکی از معاونین شهرداری خودش چند سال پیش به من اعلام کرد.

  وی عنوان کرد:‌جزیره‌ای کار کردن سازمان‌ها مشکلی حل نمی‌کند و باید همه ما مطالبه‌گر باشیم و دولت را وادار به برنامه‌ریزی اقتصادی کنیم شهرداری و سازمان‌های دیگر باید بررسی کنند که واقعا چرا اجرای طر‌ح‌های ساماندهی کودکان کار نتیجه‌ای نداشته است.

  مدیرعامل انجمن‌یاری کودکان در معرض خطر خاطرنشان کرد: متأسفانه امروزه کودکان کار در طلای کثیف زباله در حال جمع کردن سرمایه برای برخی از پیمانکاران شهرداری هستند و توجه و مقابله با این مسئله می‌تواند مؤثر واقع شود.

  برچسب ها :

  نظرات