آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • پنج شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۸ , Thursday 21 November 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 10328
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۴ اسفند, ۱۳۹۳ - ۰۶:۳۵
 • شما اینجا هستید :اجتماعی > ایران و جهان > سیاسی
 •   

  مجریان تحریم‌ها از نیات و صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای ایران آگاهند

  آوای شمال/ اجلاس وزرای علوم عضو جنبش عدم تعهد با حضور حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان در سالن اجلاس سران آغاز شد. دکتر روحانی خطاب به میهمانان حاضر در سالن بیان داشت: از اینکه دعوت جمهوری اسلامی ایران را برای شرکت در کنفرانس وزرای علوم و فناوری و نوآوری جنبش پذیرفتید صمیمانه قدردانی می‌نمایم. […]

  آوای شمال/ اجلاس وزرای علوم عضو جنبش عدم تعهد با حضور حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان در سالن اجلاس سران آغاز شد.

  دکتر روحانی خطاب به میهمانان حاضر در سالن بیان داشت: از اینکه دعوت جمهوری اسلامی ایران را برای شرکت در کنفرانس وزرای علوم و فناوری و نوآوری جنبش پذیرفتید صمیمانه قدردانی می‌نمایم. حضور در جمع شما وزرای محترم علوم فناوری و نوآوری و دیگر مقامات علمی و دانشگاهی کشورهای عضو مایه خرسندی است و به همه شما خوش آمد عرض می‌کنم این اجلاس از شان و اعتبار والایی برخوردار است. زیرا علوم میراث مشترک بشریت است و همچنان که برای پیشرفت علم و فناوری نمی‌توان مرزی قائل شد گسترش و توسعه آن هم جدایی از مبدا جغرافیایی مرزهای سیاسی را به رسمیت نمی‌شناسد، لذا برای فراگیری و بسط علم هیچ مرزی وجود ندارد.

  وی اضافه کرد: دسترسی به علوم و فناوری یک حق از حقوق اساسی بشر به شمار می‌رود و در کنار این‌ها می‌توان گفت که منافع ناشی از توسعه علوم و فناوری هم مرزی نمی‌شناسد. اجازه دهید به عنوان رئیس‌جمهور اسلامی ایران و رئیس دوره‌ای جنبش عدم تعهد ضمن یادآوری سخنرانی سال ۲۰۱۳ خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد و طرح جهان عاری از خشونت و افراطی‌گری و تصویب آن تاکید کنم که هر چند کشورهای عضو جنبش عدم تعهد به قدرت‌های بزرگ و بلوک بندی‌های سیاسی متعهد نیستند، ولی تعهدی تزلزل ناپذیر به علوم فناوری و توسعه کشورهای خود دارند.

  چرا که علم و فناوری نه تنها از یک سو به توسعه کشورها می‌انجامد بلکه از سوی دیگر بستری پایدار و طولانی مدت برای حذف خشونت و افراطی گری به همراه می‌آورد گسترش فقر و بیکاری در کشورهای در حال توسعه ذیل یک نظام سیاسی و اقتصادی بین المللی ناکارامد زمینه‌های مساعد و بستر گسترش افراط گری و خشونت را فراهم آورده است.

  رئیس جمهور با بیان اینکه اصلاح این مناسبات و حرکت به سوی توسعه پایدار در سطح جهان و ایجاد جوامع دانش بنیان کاهش تمایل به سلطه‌گری افراط گری و خشونت را در پی خواهد داشت، تصریح کرد: علم و فناوری با همه ابعاد جانبی مثبت آن زمینه‌ساز صلح و امنیت خواهد بود. یکی از ده اصل تاسیس جنبش عدم تعهد ارتقای منافع و همکاری‌های متقابل است، تحولات بنیادین در چند دهه گذشته تجدید نظر در نقش و آینده جنبش را برای هم خوان ساختن آن با نیازهای دنیای جدید الزام‌آور ساخته است یقینا همکاری‌های علمی و فناوری برای ارتقای توسعه و رفاه کشورهای عضو می‌تواند در خدمت هدف غایی جنبش یعنی برقراری صلح آرامش و برابری میان دولت‌ها اعم از کوچک و بزرگ باشد.

  رئیس جمهور افزود: ما دولت‌های عضو جنبش عدم تعهد می‌توانیم به دور از آرمان‌های غیرواقع گرایانه زمینه‌های مشترک همکاری‌های علمی و فناوری را جستجو و استخراج نماییم. ظرفیت‌های علمی قابل توجهی درون کشورهای عضو وجود دارد که می‌تواند با دیگر اعضا به اشتراک گذاشته شود البته تبدیل این ظرفیت‌ها به ثرورت به نحوی که در زندگی شهروندان قابل لمس باشد نیازمندب رقراری ارتباط میان علوم اقتصاد و صنایع به گونه‌ای است که افزایش اشتغال و رفاه مردم را در پی داشته باشد.

  وی تاکید کرد: متاسفانه بسیاری از کشورهای عضو علی رغم در اختیار داشتن بنیه علمی قابل قبول فاقد حلقه ارتباطی میان صنعت و علوم هستند و بدین ترتیب هزینه‌های صرف شده برای آموزش و تربیت نیروی انسانی به نفع مطلوب تبدیل به ثروت نمی‌شود. 

  برچسب ها :

  نظرات