آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • سه شنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۸ , Tuesday 15 October 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 103239
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۸ خرداد, ۱۳۹۸ - ۱۹:۱۷
 • شما اینجا هستید :اخبار استان
 •   

  امید به احیای شمشادها با نابودی آفت‌ها

  کارشناس ارشد گیاه‌پزشکی اداره‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران ـ منطقه ساری در پاسخ به این سؤال خبرنگار فارس مبنی بر اینکه آیا با از بین رفتن شمشادها با کاشت نهال احتمال بروز این آفت مجددا وجود دارد، گفت: جمعیت آفت‌ها بعد از گذشت چند سال پایین می‌آید و می‌توان این گونه همیشه سبز را در جنگل‌ها دوباره احیا کرد.

  آوای شمال/ طی سال‌های اخیر شمشادها تنها گونه همیشه سبز جنگل‌های شمال خزان‌زده شدند؛ با توجه به فعالیت آفت شب‌پره شمشاد و فعالیت آن طی سه تا چهار نسل اثر سبزی هنوز مانده است.

   با آمدن بهار سبز شدن دوباره رویشگاه‌های شمشاد نگرانی خشک شدن این گونه همیشه سبز را در میان بومیان منطقه از بین برده است ولی باید بدانند باتوجه به اینکه انجام عملیات سم‌پاشی طی چندین مرحله باید صورت گیرد چنین امکانی وجود داشته و این آفت همچنان در حال جولان دادن در میان رویشگاه‌های شمشاد مازندران است.

  در حالی شمشادهای مازندران در حال جان کندن هستند و نفس‌های آخر خود را می‌کشند که مسؤولان منابع طبیعی مازندران دلیل این مشکل را مشکلات اعتباری اعلام کردند.

  کارشناس ارشد گیاه‌پزشکی اداره‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران ـ منطقه ساری در این‌باره در گفت‌وگو با فارس، اظهار کرد: اواخر زمستان آفت شب‌پره شمشاد غیرفعال شده ولی با آغاز فصل گرما درحال فعال شدن هستند.

  امین وطن‌دوست با اشاره به اینکه آفت شب‌پره شمشاد در چند نسل فعالیت دارد، افزود: ۹۰ درصد رویشگاه‌های شمشاد استان حدود ۷ هزار و ۵۰۰ تومان از بین رفته است.

  وی تصریح کرد: در حالی تمامی شمشادهای جنگل‌های مازندران خشک شدند تنها لکه سبز شمشادها در منطقه سنگده ساری است که با انجام عملیات سم‌پاشی سعی در حفظ این گونه ارزشمند است که از آن با نظارت و کنترل برای تولید بذر قلمه نهال در جنگل‌های مازندران بهره گرفته شود.

  کارشناس ارشد گیاه‌پزشکی اداره‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران ـ منطقه ساری در پاسخ به این سؤال خبرنگار فارس مبنی بر اینکه آیا با از بین رفتن شمشادها با کاشت نهال احتمال بروز این آفت مجددا وجود دارد، خاطرنشان کرد: جمعیت آفت‌ها بعد از گذشت چند سال پایین می‌آید و می‌توان این گونه همیشه سبز را در جنگل‌ها دوباره احیا کرد.

  برچسب ها :

  نظرات