آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • دوشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۸ , Monday 22 July 2019

  ابزار هدایت به بالای صفحه

  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 1032
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۷ آذر, ۱۳۹۳ - ۱۱:۱۷
 • شما اینجا هستید :اجتماعی > اقتصادی > ایران و جهان > سیاسی
 •   

  پرونده بابک زنجانی به زودی به دادگاه می‌رود/ صدور قرار برای ۳ متهم پرونده فساد نفتی

  آوای شمال/ عباس جعفری دولت‌آبادی در حاشیه همایش ملی ارتقای سلامت اداری و مبارزه با فساد با حضور در جمع خبرنگاران اظهار داشت: امروز نمادی از همکاری همه قوا در فساد را دیدیم و این همایش فرصت مغتنمی است که یکبار دیگر به این نتیجه برسیم که مبارزه با فساد به اراده جمعی نیاز دارد. […]

  آوای شمال/ عباس جعفری دولت‌آبادی در حاشیه همایش ملی ارتقای سلامت اداری و مبارزه با فساد با حضور در جمع خبرنگاران اظهار داشت: امروز نمادی از همکاری همه قوا در فساد را دیدیم و این همایش فرصت مغتنمی است که یکبار دیگر به این نتیجه برسیم که مبارزه با فساد به اراده جمعی نیاز دارد.

  وی افزود:‌ امروز مبارزه با فساد در دستگاه قضایی از اولویت‌های اول قضائی است و ما مفتخریم که در این ۵ سالی که من در دادسرای تهران هستم پرونده‌های مختلفی پیش رفته که نمی‌توانم اسم ببرم اما پرونده ۳ هزار میلیاردی نمونه ای از آن است.

  جعفری دولت آبادی ادامه داد:‌ همچنین پرونده نفت که بیش از هزار صفحه بازپرس تهیه کرده بزودی به دادگاه خواهد رفت ضمن اینکه همین الان هم حدود ۱۱۰ محکوم اقتصادی با مبالغ بالا در زندان‌های تحمل کیفر می‌کنند و پرونده‌های مهمی هم در دادسرا تحت رسیدگی که به لحاظ محرمانه بودن نمی‌توانم اسم ببرم.

  وی تصریح کرد: اما راه جدی برای برخورد با فساد وجود دارد و همین نکته که قوه قضائیه مطرح کرده است، هر از چند گاهی پرونده‌های بانکی تحت عنوان فساد بروز می‌کند ما سؤالمان این است که چرا بانک‌ها بستر تولید جرم شده‌اند و چرا اجازه می‌دهند ضمانت‌های موهوم ساخته شود.چرا چک‌های بانکی صادر می‌شود که مبنا ندارد چرا مؤسسات پولی که اعلام می‌شود ۷ هزار تا هستند، تنها تعداد اندکی مجوز دارند. اینها چگونه در حال صرف سرمایه مردم هستند و بعد به اسم سرمایه در کارهای غیر معتبر ورود می‌کنند و کارهای غیر قانونی انجام می‌دهند.

  دادستان تهران در ادامه گفت: یکی از جاهایی که باید در دستور کار جدی قوای سه‌گانه قرار گیرد، خشکاندن بستر جرم در دستگاه‌هایی است که پول را در اختیار دارد. همچون مؤسسات مالی و بانک‌ها و موسسات اعتباری که اقدام به جذب سرمایه مردم می‌کند.

  جعفری دولت‌آبادی با اشاره به اینکه مردم از کسب جرم امیدوار نمی‌شوند، گفت: ما زمانی می‌توانیم مردم را امیدوار کنیم که جلوی بروز فساد و جرم گرفته شود.

  وی ادامه داد:‌ این خبری که اخیر اعلام کرده‌اند و مبلغی که رئیس بانک مرکزی گفته اتفاقا مؤید حرف ما است که چرا هر روز پرونده جدیدی در دستگاه‌های قضایی تولید می‌شود بدون اینکه دستگاه قضایی در آن نقشی داشته باشد و باید پاسخگوی اقداماتی باشد که دیگران انجام داده‌اند.بنابراین در دستگاه قضائی اراده جدی‌تر از گذشته است و مفسدین اقتصادی بدانند دستگاه قضائی بدون تبعیض و استثنا با آنها برخورد می‌کند.

  پرونده فساد ۱۲ هزار میلیاردی بخشی در تهران و بخش دیگر در کرمان دارد/ صدور قرار برای ۳ متهم پرونده فساد نفتی

  جعفری دولت‌آبادی در ادامه صحبت‌های خود در پاسخ به سؤالی درباره تخلف ۱۲ هزار میلیارد تومانی گفت: این پرونده دو بخش دارد یکی در تهران و بخش دیگر در کرمان است.

  اخیراً بانکی که ذینفع این پرونده است درخواست کرده این پرونده‌ها در تهران تجمیع شود. تجمیع پرونده مقررات قانونی دارد و قدری زمان‌بر است و باید در دستور بررسی قرار گیرد و مسئولان عالی قضایی کشور باید با این درخواست موافقت کنند.

  وی  افزود: درباره این پرونده در کرمان یک متهم بازداشت شده و در تهران پرونده تحت رسیدگی دادسرای اقتصادی قرار دارد و اگر این تجمیع مورد موافقت قرار گیرد احتمال دارد در آینده به صورت توأمان به آن رسیدگی شود.

  پرونده‌های زیادی هم در محاکم حقوقی تهران علیه بانکی که یکی از طرفین این پرونده است مطرح شده که طبیعتاً با توجه به حجم گسترده پرونده امیدواریم زودتر به نتیجه برسیم.

  جعفری دولت‌آبادی درباره خصوصی یا دولتی بودن این بانک گفت: تا جایی که ما اطلاع داریم بخش عمده‌ای از این بانک خصوصی است و ممکن است سهام دولتی هم داشته باشد اسم بانک را به زبان نیاوریم بهتر است زیرا ممکن است سپرده‌گذاران آن احساس ناامنی کند اما در این پرونده ۵ بانک مطرح است و یکی از بانک‌ها موضوع را کشف کرده و خیلی کمک کرده است تا این ماجرا به سرانجام برسد.

  دادستان تهران درباره اینکه پیشتر اعلام کرده بود قرار است برای سه متهم پرونده نفتی کیفرخواست صادر شود گفت: همانطور که اشاره شد بازپرس قرار خود را صادر کرده که بسیار مفصل و طولانی است و خواندن قراری که بیش از یک هزار صفحه دارد زمان می‌برد اجازه دهید زمانی که کیفرخواست صادر شد اطلاع دهیم.

  جعفری دولت‌آبادی درباره پرونده مدیرعامل باشگاه پرسپولیس اظهار داشت: اجازه دهید در پرونده آقای سیاسی تحقیقات را انجام دهیم.

  وی درباره آخرین وضعیت اجرای حکم متهم اصلی پرونده سه هزار میلیاردی و بازپس گرفتن مطالبات بانک‌ها گفت: در این پرونده بیش از ۶۵ کیفرخواست صادر شد که به صورت مجزا بود و بیش از ۲۰ نفر غیر از چند نفری که به اعدام محکوم شدند اکنون در زندان به سر می‌برند و اموال زیادی از این افراد مسترد شده است. اخیراً هم توافقاتی با بانک‌ها صورت گرفته اما چون نهایی نشده اجازه دهید اعلام نکنیم.

  برچسب ها :

  نظرات