آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • چهارشنبه ۱ آبان ۱۳۹۸ , Wednesday 23 October 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 101664
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۸ آذر, ۱۳۹۷ - ۱۲:۱۵
 • شما اینجا هستید :اجتماعی > اخبار استان > سیاسی
 •   

  از بی‌برنامه‌گی تا امید به راهبردهای استاندار جدید مازندران

  آوای شمال به نقل از فارس مازندران/ دو دیدگاه از دو روزنامه‌نگار بومی پس از معرفی احمد حسین‌زادگان استاندار جدید مازندران نسبت به برنامه‌های توسعه‌گرایانه را به قضاوت مخاطبان جلب می‌کنیم، قطعاً حسن نیت قلم‌های نمایندگان افکار عمومی می‌تواند ادامه کار را برای حسین‌زادگان امیدبخش کند. * بی‌پولی و بی‌برنامگی مدیریت ارشد استان کوروش غفاری‌چراتی یکی […]

  آوای شمال به نقل از فارس مازندران/ دو دیدگاه از دو روزنامه‌نگار بومی پس از معرفی احمد حسین‌زادگان استاندار جدید مازندران نسبت به برنامه‌های توسعه‌گرایانه را به قضاوت مخاطبان جلب می‌کنیم، قطعاً حسن نیت قلم‌های نمایندگان افکار عمومی می‌تواند ادامه کار را برای حسین‌زادگان امیدبخش کند.

  * بی‌پولی و بی‌برنامگی مدیریت ارشد استان

  کوروش غفاری‌چراتی یکی از روزنامه‌نگاران مازندران اظهارات برخی از مسؤولان برای تشکیل بنیاد توسعه استان را سخنی تکراری و بی‌سرانجام  برای تحقق توسعه برشمرد و گفت: تجربه ثابت کرده این وعده‌ها عموماً دارای تاریخ مصرف مشخص و برای سرگرم کردن برخی نخبگان و رسانه‌ها به جلسات فرمایشی و همایش‌ها و کارگروه‌هایی است که از رهگذر آن چیز چندانی نصیب مازندران نخواهد شد.

  وی با طرح این پرسش که کدام‌یک از استان‌های توسعه‌یافته کشور دارای بنیاد توسعه و یا تشکلات این‌چنینی است، افزود: تجربه ثابت کرده سخن گفتن از این‌گونه تشکیلات دلیل مبرهنی بر بی‌پولی و بی‌برنامگی مدیریت ارشد استان است.

  غفاری‌چراتی بیان کرد: در دولت‌های گذشته هم مکرر از تشکیل سازمان عمران ساحل و کارگروه تحول اقتصادی استان و  بسیاری از این‌گونه  سازمان‌ها و بنیادها سخن گفته می‌شد اما تاکنون کسی از نتایج  آن خبری ندارد.

  وی ادامه داد: زمانی‌که سند توسعه استان وجود دارد و این همه کارگروه‌های تخصصی در فرایند تهیه و تدوین برنامه‌ها مشارکت دارند، سخن گفتن از تشکیل بنیاد توسعه مازندران، تکرار مباحث و مرور چالش‌هاست.

  غفاری‌چراتی با انتقاد از تغییر مکرر مدیریت ارشد استان خاطرنشان کرد: معلوم است که نگاه راهبردی به توسعه مازندران در سطح کلان وجود ندارد و با این‌گونه تغییرات، مازندران هرگز به توسعه نمی‌رسد.

  وی نقش رسانه‌ها را در نقد سخنان و وعده‌های مسؤولان مهم توصیف کرد و یادآور شد: رسانه‌ها باید در پیگیری مطالبات مردم دارای نگاه علمی و تحلیل کارشناسی باشند و با نقدهای مکرر و جریان‌سازی رسانه‌ای مسؤولان را به تحرک وادارند و اجازه ندهند برخی مدیران با استراتژی لفاظی شبه‌علمی با استفاده از ظرفیت آنان موج‌سواری کنند.

  غفاری‌چراتی با تأکید بر اینکه استاندار جدید اگر نتواند خانه‌تکانی اساسی در مدیریت‌های دستگاه‌های اجرایی را عملیاتی سازد، از وضعیت بسیار شکننده‌ای برخوردار خواهد شد، گفت: عدم پویایی دستگاه‌های اجرایی که بخشی متأثر از شرایط عمومی کشور و فشار اقتصادی و بخشی هم متأثر از بی برنامگی و روزمرگی مدیران است، مهم‌ترین چالش‌های مدیریتی استاندار جدید مازندران است.

  * رونمایی از ۳ راهبرد استاندار جدید مازندران

  ایرج نیازآذری دیگر روزنامه‌گار استان معتقد است: احمد حسین‌زادگان استاندار جدید مازندران در آیین معارفه خود‌‌‌‌ از ۳ شعار محوری حرکت بخشِ امید اجتماعی، تدبیر اقتصادی و اعتدال سیاسی به‌عنوان منشور و راهبرد کاری استان رونمایی کرد تا نشان دهد در دهه ۵۰ عمر خویش قابلیت کاریزما بودن را دارد.

  وی ازجمله سیاست‌ورزان مجرب و متعهد مازندران است که از مقبولیت اجتماعی بالایی در زادگاه برخوردار بوده و این سرمایه اجتماعی می‌تواند زایش فرصت‌های شتاب‌دهنده و حرکت‌آفرین برای توسعه کلان‌شهر مازندران باشد.

  از ماه‌عسل رسانه‌ای و تعارفات ایام معارفه که بگذریم، باید روند جاری استان با شتاب و نشاط بالنده‌ای نضج گیرد، مردم آثار تغییر را به‌زودی لمس کنند و بخش خصوصی و مراجعان اداری تکریم شوند.

  به اعتقاد نگارنده تبدیل شعارهای محوری سه‌گانه پیش‌گفته به برنامه‌های عملیاتی باید فوری‌ترین اقدام استاندار جدید باشد و از دل این برنامه‌ها باید طرح و پروژه تعریف و اجرا شود.

  بهترین کادوی مازندرانی‌ها به استاندار جدید کایری پیشه کردن و همراهی با برنامه‌ها و مشارکت در یک نظم مبتنی بر توسعه متوازن و عادلانه بوده و نباید به‌دلیل شهرگرایی انرژی والی تازه‌نفس استان را هدر دهیم.

  «اتاق فکر توسعه و تعالی» و «بنیاد توسعه مازندران» دو یادگار آینده‌گرایانه محمد اسلامی استاندار موفق پیشین است که می‌تواند به‌عنوان یک نهاد واسطه بین کنشگران توسعه و مدیران استان شعارها و برنامه‌های حسین‌زادگان را دوام و قوام بخشد.

  وضع پروتکل‌های انسجام‌بخش و شتاب‌دهنده برای بهبود روندها و مناسبات اداری استان پایه و اساس اجرای شعارها و برنامه‌هاست که توجه بدان‌ها الزام‌آور است.

  حسین‌زادگان به‌عنوان سرمایه نسل جنگ، سازندگی، اصلاحات و اعتدال زمانی موفق خواهد شد که همه «او» باشیم و وی را در اجرای طرح‌ها و برنامه‌ها معاضدت کنیم.

  یکی از مشکلات و معضلات مهم استان برنامه‌های تکراری و کم‌اثر، مناسبات پرتراکم اداری، تعدد کارگروه‌ها و تداخل آنهاست که توسط سه قوه و دو نهاد صورت می‌گیرد که با برگزاری جلسات موازی و تکراری انرژی و توان استان را هدر می‌دهند و لازم است از طریق شورایی راهبردی به‌عنوان قوه عاقله استان این واگرایی‌ها تصحیح و مدیریت شود.

  اعتماد دولت به حسین‌زادگان و استقبال شوق‌آفرین، ائمه جمعه، مجمع نمایندگان، فعالان صنفی، سیاسی، مدنی و رسانه‌ای از انتصاب مدیری بومی و مردمی، مسؤولیت خطیری متوجه فرزند شایسته مازندران کرده تا فارغ از تعلقات سیاسی، جریانی و محلی در مقام نماینده عالی دولت و رئیس‌ جمهور استان نخ تسبیح کنشگران توسعه و مازندرانی‌های ترقی‌خواه بوده و بتواند بسیج‌کننده دلسوزان سرزمین مادری باشد.

  برچسب ها :

  نظرات