آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • جمعه ۲۸ تیر ۱۳۹۸ , Friday 19 July 2019

  ابزار هدایت به بالای صفحه

  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 10148
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۳ اسفند, ۱۳۹۳ - ۰۸:۰۲
 • شما اینجا هستید :اجتماعی > ایران و جهان > سیاسی
 •   

  هشدار کری به خوشبین‌ها پس از نشست فنی ایران و آمریکا

  آوای شمال/ به گزارش سرویس سیاسی جام نیوز، مذاکرات فنی  ایران و آمریکا با حضور  علی اکبر صالحی و ارنست مونز که روز شنبه برگزار شد، درنهایت شامگاه دیشب پایان یافت. عباس عراقچی و مجید تخت روانچی معاونان وزیر امور خارجه ،بهروز کمالوندی معاون و سخنگوی سازمان انرژی اتمی ، وندی شرمن ، معاون سیاسی […]

  آوای شمال/ به گزارش سرویس سیاسی جام نیوز، مذاکرات فنی  ایران و آمریکا با حضور  علی اکبر صالحی و ارنست مونز که روز شنبه برگزار شد، درنهایت شامگاه دیشب پایان یافت.

  عباس عراقچی و مجید تخت روانچی معاونان وزیر امور خارجه ،بهروز کمالوندی معاون و سخنگوی سازمان انرژی اتمی ، وندی شرمن ، معاون سیاسی وزارت خارجه امریکا و کارشناسان دو کشور نیز در مذاکرات فنی حضور داشتند.

  به نوشته سایت بی بی سی، در این مذاکرات معاونان وزارت امور خارجه ایران و آمریکا هم که از دیروز سرگرم گفت و گوهای دوجانبه بودند حضور داشته اند. این نخستین بار است که در طول مدت مذاکرات اتمی ایران و آمریکا، یک مقام بلندپایه به غیر از وزیران امور خارجه طرفین در این گفت و گوها حاضر می شدند.

  مقام هایی از وزارت انرژی آمریکا و سازمان انرژی اتمی ایران همواره در مذاکرات اتمی حضور داشته اند اما این اولین بار است که سطح گفت و گوها در این بخش هم افزایش یافته است.

  ایرنا، خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی می گوید مذاکرات مربوط به موضوعات فنی بوده اما به جزئیات مباحث مطرح شده، اشاره ای نکرده است.

  آقای صالحی ساعاتی پیش از آغاز دیدار با وزیر انرژی آمریکا و همزمان با دومین روز مذاکرات اتمی ایران و آمریکا، همراه حسین فریدون دستیار ارشد و برادر رئیس جمهور ایران برای پیوستن به مذاکرات، وارد سوئیس شده بود.

  دلیل حضور آقای فریدون “مشورت و ایجاد هماهنگی لازم در مذاکرات” عنوان شده است.

  هدف از دیدار آقای صالحی و وزیر انرژی آمریکا در ژنو، کمک به حل اختلاف نظرهای تکنیکی در مذاکرات اتمی دو طرف اعلام شده بود.

  به گزارش سایت رادیو فردا (RADIOFARDA) “بلومبرگ”  به نقل از یک کارشناس مسایل بین المللی گزارش داد که حضور علی اکبر صالحی و ارنست مونز در مذاکرات جاری بین ایران و آمریکا در ژنو می تواند نشان از  آماده شدن “طرف های حاضر در مذاکره برای توافق” باشد.

  علی واعظ، از گروه بین المللی بحران گفته است:«حضور صالحی و همتای آمریکایش در این مذاکرات نشانه نزدیک شدن به پایان مذاکرات فنی است.»

  پس از ملاقات روز شنبه علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران با ارنست مونیز وزیر انرژی آمریکا، جان کری نسبت به خوش بینی های مفرط هشدار داد.

  اما وزیر خارجه آمریکا با هشدار به خوش‌بینی‌های مفرطی که بعد از این ملاقات به وجود آمده گفته است حضور آقایان صالحی و مونیز در ژنو، “به هیچ عنوان به معنای نزدیک شدن به تصمیم‌گیری نیست و هنوز اختلافات اساسی وجود دارند.”

  به نوشته بی بی سی، کری که قرار است روز یکشنبه در ژنو با جواد ظریف وزیر خارجه ایران به گفتگو بپردازد افزوده است که “اختلافات جدی” در این مذاکرات همچنان وجود دارند.

   

  برچسب ها :

  نظرات