آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • شنبه ۳ آبان ۱۳۹۹ , Saturday 24 October 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 101427
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۶ مهر, ۱۳۹۷ - ۱۱:۵۶
 • شما اینجا هستید :اقتصادی
 •   

  نرخ واقعی دلار ۶۸۰۰ تا ۷۲۰۰ تومان است

  یک اقتصاددان گفت: بر اساس قدرت خرید مردم نرخ واقعی دلار باید بین 6800 تا 7200 تومان باشد.

  آوای شمال/ محسن زنگنه اقتصاددان شب گذشته در گفتگو با برنامه پایش در مورد نرخ واقعی دلار گفت: آینده بازار ارز به اقدامات دولت بستگی دارد، در ایران علیرغم اینکه علل مختلف سیاسی، فرهنگی و خارجی در شاخص‌های کلان تاثیر گذار است، به جهت قدرت دولت و بانک مرکزی قطعاً این اقدامات دولت است که آینده بازار ارز را مشخص می‌کند.

  این اقتصاددان گفت: بر اساس قدرت خرید مردم اگر سال ۹۲ که قیمت دلار ۳۶۰۰ تومان بود را به عنوان قیمت واقعی در نظر بگیریم، از آن سال تا امسال هر سال اگر تورم را در کشور محاسبه کنیم، تقریباً سر جمع ما ۹۰ درصد تورم داشتیم. اگر تورم امریکا را نیز مجاسبه کنیم، در این چند سال تورم آمریکا بین ۸ تا ۱۰ درصد بوده است.

  وی افزود: اگر میزان تورم آمریکا را از تورم ایران کم کنیم به رقم ۸۰ درصد می رسیم و اگر این ۸۰ درصد را در ۳۶۰۰ ضرب کنیم مشخص می شود که نرخ واقعی دلار در حال حاضر باید بین ۶۸۰۰ تا ۷۲۰۰ تومان باشد. این قیمت واقعی دلار است و هر رقمی بالاتر این رقم حباب است.

  کاهش تعداد گردشگران در نیمه اول امسال

  شهاب طلاب پژوهشگر حوزه گردشگری نیز شب گذشته در این برنامه گفت: با توجه به کاهش ارزش پول ملی فرصت خوبی برای بهبود صنعت گردشگری فراهم شده است. در حال حاضر هر شهروند اروپایی با ۱۵ درصد درآمد ماهیانه اش می‌تواند ۷ تا ۱۰ روز سفر خوبی به ایران داشته باشند و خدمات گردشگری بگیرند.

  وی افزود: در ۵ ماهه نخست امسال تعداد گردشگران ما به ویژه گردشگران اروپایی کم شده است، به طور مثال در ۵ ماه نخست سال قبل ۳۱ هزار گردشگر آلمانی وارد کشور شدند که امسال این رقم به ۲۱ هزار نفر کاهش پیدا کرده است.

   

  برچسب ها :

  نظرات