آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • چهارشنبه ۲ مرداد ۱۳۹۸ , Wednesday 24 July 2019

  ابزار هدایت به بالای صفحه

  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 10142
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۳ اسفند, ۱۳۹۳ - ۰۷:۵۸
 • شما اینجا هستید :اجتماعی > اقتصادی > ایران و جهان > سیاسی
 •   

  تشکیل کمیته‌های توسعه‌ای استان های مرزی با ۱۵ کشور همسایه

  آوای شمال/ به گزارش خبرنگار مهر عبدالرضا رحمانی فضلی در اجلاس اقتصاد مقاومتی در روابط منطقه ای کهاز صبح امروز یکشنبه در سالن پیامبر اعظم وزارت کشورآغاز شده است با اشاره به اتفاقات ناگوار منطقه و تحولات سیاسی گفت: تحولات سیاسی و اتفاقات منطقه دل هر انسانی را می آزارد و هر انسان آزاده ای […]

  آوای شمال/ به گزارش خبرنگار مهر عبدالرضا رحمانی فضلی در اجلاس اقتصاد مقاومتی در روابط منطقه ای کهاز صبح امروز یکشنبه در سالن پیامبر اعظم وزارت کشورآغاز شده است با اشاره به اتفاقات ناگوار منطقه و تحولات سیاسی گفت: تحولات سیاسی و اتفاقات منطقه دل هر انسانی را می آزارد و هر انسان آزاده ای را از این جنایات و خونریزی متاثر می کند و طبیعتا این مسئله می تواند در ناپایداری امنیت و بی ثباتی توسعه موثر باشد.

  وی در ادامه با اشاره به توسعه یافتگی و رابطه اش با امنیت پایدار گفت: مسئله ای مانند تروریسم، افراطی گری و قاچاق کالا به مسئله عقب افتادگی، فقر عمومی و عدم توسعه متوازن در مناطق برمی گردد که اگر ما بتوانیم توسعه پایدار و رشد فزاینده را به مناطقی که با عقب افتادگی و فقر مواجه هستند ببریم و برای مردم این مناطق حداقل رفاه را تامین کنیم می توانیم در ایجاد امنیت پایدار در منطقه موثر باشیم.

  وزیر کشور افزود: اگر برای امنیت پایدار یک همکاری دست جمعی منطقه ای انجام دهیم بخصوص در زمینه تجارت و اقتصاد میان استان های مرزی با کشورهای همسایه شاهد تحول و رشد سریع تر و فزاینده در مناطق مرزی خواهیم بود.

  رحمانی فضلی با اشاره به ظرفیت جغرافیایی و سیاسی ایران در این زمینه تصریح کرد: ایران با ۱۶ استان و ۱۵ کشور همسایه این ظرفیت را با توجه به موقعیت جغرافیایی خود دارد و دولت یازدهم نیز این اراده را دارد که توسعه را به مناطق کم توسعه یافته تر گسترش دهد و سفرهای استانی رئیس جمهور نیز که بیشتر به مناطق مرزی بوده است نشان از عزم و اراده این دولت در بسط و توسعه اقتصاد فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی این مناطق از کشور دارد لذا در روابط متقابل با یکدیگر این امر را محقق می کنیم.

  وی با اشاره به تشکیل کمیته های مشترک و دائمی میان ایران و کشورهای همسایه گفت: امیدواریم در این اجلاس با تشکیل کمیته های مشترک و دائمی در استان های مرزی با کشورهای همسایه بتوانیم برای تقویت و تحکیم روابط ثابت گام های بلندی برداریم و شاهد توسعه پایدار و رفاه در مناطق مرزی و عقب افتاده باشیم.

  وزیر کشور در ابتدای این اجلاس گفت:  برای برگزاری این اجلاس کمیسیون مشترکی توسط وزارت خارجه و وزارت کشور تشکیل شد و قرار بود که رئیس جمهور و وزیر خارجه نیز حضور داشته باشند اما وزیر خارجه به دلیل سفر نتوانست در این مراسم حضور یابد که امیدواریم در نوبت عصر در خدمت رئیس جمهور باشیم.

  رحمانی فضلی با اشاره به تحولات منطقه گفت: فعالیت ها و همکاری های مشترک منطقه ای می تواند جایگزین خوبی برای بسط و گسترش همکاری های اقتصادی و تحکیم روابط سیاسی باشد.

  وی با اشاره به استقبال وزارت خارجه از تشکیل چنین همایشی گفت: وزارت خارجه با پیگیری هایی که در این زمینه می تواند داشته باشد می تواند نقش موثری در ایجاد همکاری های اقتصادی و تجاری میان کشورهای منطقه ایفا کند.

  رحمانی فضلی با اشاره به حضور اتاق های بازرگانی استان ها در این همایش گفت: با ظرفیت و توانایی های استان های مختلف ایران با تشکیل کمیته مشترک از طرف وزارت کشور و هم از طریق دستگاه های متولی می توانیم از این ظرفیت ها در جهت توسعه استفاده کنیم.

  وزیر کشور با اشاره به مسئولیت توسعه ای وزارت کشور گفت: ویژگی همکاران من در وزارت کشور نگاه توسعه ای است و با توجه به اختیاراتی که وزارت کشور در حوزه هماهنگی میان دستگاه های مختلف دارد، می تواند نقش مهمی در ایجاد آمادگی ها داشته باشد.

  وی افزود: ما با استفاده از ظرفیت استانها و با همکاری سفرای کشورهای همسایه و با مشترکات تاریخی و فرهنگی می توانیم همکاری ها را گسترش دهیم.

  برچسب ها :

  نظرات