آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • چهارشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۸ , Wednesday 13 November 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 10124
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۳ اسفند, ۱۳۹۳ - ۰۷:۵۰
 • شما اینجا هستید :اجتماعی > اقتصادی > ایران و جهان > سیاسی
 •   

  اقتصاد مقاومتی پارادایم کلان سیاست‌های اقتصادی کشور است

  آوای شمال/ مرتضی سرمدی قائم مقام وزیر امور خارجه در اجلاس اقتصاد مقاومتی در روابط منطقه‌ای که صبح امروز در وزارت کشور برگزار شد با تاکید بر نقش استانداران و سفرا  گفت: خوشحالم که امروز در این همایش که نشان از همدلی، همبستگی و هم افزایی میان نهادها و دستگاه های مختلف در نظام جمهوری […]

  آوای شمال/ مرتضی سرمدی قائم مقام وزیر امور خارجه در اجلاس اقتصاد مقاومتی در روابط منطقه‌ای که صبح امروز در وزارت کشور برگزار شد با تاکید بر نقش استانداران و سفرا  گفت: خوشحالم که امروز در این همایش که نشان از همدلی، همبستگی و هم افزایی میان نهادها و دستگاه های مختلف در نظام جمهوری اسلامی ایران دارد حضور یافتم.

  وی همچنین حضور سفرا و نمایندگان کشورهای همسایه در این مراسم را ارج نهاد و گفت: امیدواریم این همایش فرصتی برای تقویت همبستگی، تفاهم و همکاری میان کشورهای منطقه باشد.

  قائم مقام وزیر امور خارجه افزود: این اجلاس مشترک با این کم و کیف و ماهیت فرابخشی خود که به صورت مشارکتی و با میزبانی وزارت کشور و مساعدت وزارتخانه های اقتصاد، صنعت، معدن و تجارت و سازمان میراث فرهنگی و گردشگری برگزار می شود، چه از لحاظ شکلی و چه محتوایی اولین تجربه از این نوع در ایران به شمار می رود.

  سرمدی با بیان اینکه این اجلاس در زمانی حساس و با دستور کاری بسیار پراهمیت برگزار می شود گفت: ما در شرایطی این اجلاس را برگزار می کنیم که امواج بحران در طول و عرض منطقه فراگیر شده و تهدیدات مشترک، ملت های منطقه را در برگرفته است.

  وی نگاه ایران به مقوله امنیت در منطقه را مشوق اصلی برگزاری چنین همایشی دانست و گفت: امنیت منطقه‌ای از درک مشترک چالش‌ها و تهدیدات و راه‌های مواجهه با آن، پیوند ارگانیسم‌های اجتماعی، اقتصادی و ایجاد حوزه‌های منافع مشترک نشأت می گیرد.

  قائم مقام وزیر امور خارجه مهمترین مولفه‌های ثبات را حرکت دست جمعی براساس مشارکت به سوی رفاه اجتماعی نامید و گفت: منطقه پیرامونی ما نیازمند ثبات است و یکی از راه‌های ایجاد ثبات، حرکت دسته جمعی است که می تواند ریشه‌های بحران و بی ثباتی را بخشکاند.

  سرمدی گفت: با توجه به مناسبات ایران با کشورهای همسایه، نظام امنیت پایدار منطقه‌ای مبتنی بر مشارکت و هم پیوندی اقتصادی و اجتماعی میان کشورهای منطقه از مفاهیم کلیدی در سیاست خارجی دولت تدبیر و امید به شمار می‌رود.

  وی با بیان اینکه اولویت قطعی ایران در حوزه همکاری‌های سیاسی و اقتصادی همسایگان ما هستند، گفت: ما اعتقاد راسخ داریم که همکاری و اشتراک مساعی کشورهای منطقه، کلید رشد، توسعه، رفاه و امنیت تمام ملت‌ها خواهد بود.

  قائم مقام وزیر امور خارجه تصریح کرد: قرار گرفتن ایران در مسیرهای حیاتی تجارت و ترانزیت کشورهای همسایه، وجود بازارهای عمده مصرف در همسایگی ما، توجه به سلایق همگون مصرف کنندگان با بازارهای داخلی و همچنین وجود بازار سرمایه عظیم در برخی کشورهای همسایه و ضرورت ایجاد شرایط جهت به کارگیری این سرمایه ها، وجود نیروهای کار ارزان و ماهر در کشور، بازار مصرف ۷۵ میلیونی و پروژه‌های سودآور جهت جذب سرمایه‌گذاری خارجی، جاذبه های گردشگری و ده‌ها پتانسیل دیگر همگی دلایل محکم و امیدوارکننده برای توسعه روابط ما در تمامی ابعاد با همسایگان است.

  سرمدی با اشاره به هدف برگزاری این اجلاس اظهار داشت: این اجلاس به طور خاص با هدف معرفی و شناخت ظرفیت‌ها و فرصت‌ها، رصد موانع و مشکلات و اراده راهکارها در حوزه های تجارت، گردشگری و سرمایه‌گذاری برگزار شده که نقطه عطف آن ظرفیت‌های انسانی و قابلیت های موجود در کشورهای همسایه است.

  وی با اشاره به دستور کار این اجلاس گفت: توسعه همه جانبه روابط اقتصادی و تجاری با همسایگان دستور کار این اجلاس است که یکی از چارچوب های اصلی راهبرد دیپلماسی اقتصادی کشور می‌باشد چراکه تجربه سال‌های گذشته به ما آموخته که نباید و نمی توان از نقش مهم و کلیدی کشورهای همسایه در بحرانی ترین شرایط غافل شد.

  قائم مقام وزیر امور خارجه، اقتصاد مقاومتی را پارادایم کلان سیاست‌های اقتصادی کشور نامید و گفت: توجه به همسایگان و همکاری منطقه‌ای در این سیاست جایگاه ویژه ای دارد.

  سرمدی افزود: این نگاه برگرفته از اقتصاد مقاومتی است و آموزه‌های حضرت امام و مقام معظم رهبری ضامن استقلال کشور و توسعه اقتصادی است لذا از این منظر، توسعه و رفاه اجتماعی در یک فضای بسته اتفاق نمی‌افتد بلکه از طریق توجه به ظرفیت‌های موجود همسایگی، توسعه پیوندها با همسایگان و ترغیب اهداف توسعه‌ای با همسایگان و مشارکت آنها قابل تحقق است.

  وی هدف دیگر از این اجلاس را بهره‌برداری از فرصت ها دانست و گفت: ما و همسایگانمان باید در تعامل هرچه نزدیک‌تر ساختارهای یکدیگر را در سطوح مختلف، شناسایی و شکار فرصت های موجود در روابط دوجانبه نماییم.

  قائم مقام وزیر امور خارجه تاکید کرد: افزایش سرعت در روابط دوجانبه در دو سوی مرزها در کنار گسترش ارتباطات می تواند چابکی لازم را در روابط میان ما ایجاد نماید؛ لذا اگر از فرصت های موجود اقتصادی در منطقه در زمان مناسب استفاده نکنیم، آنها را از دست خواهیم داد و از دست دادن این فرصت ها نه تنها مغایر اهداف توسعه منطقه ای بلکه می تواند به عاملی مخل منافع ملی همه ما تبدیل شود و این کمکی به حل بحران‌های موجود نمی‌کند.

  سرمدی ادامه داد: این اجلاس به طور خاص باهدف معرفی و شناخت ظرفیت‌ها و فرصت ها به رصد موانع و مشکلات و اراده راهکارها در حوزه تجارت، گردشگری و سرمایه‌گذاری برگزار می‌شود که نقطه عطف آن ظرفیت‌های انسانی و قابلیت‌های موجود در کشورهای همسایه است.

  وی با اشاره به نقش کشورهای همسایه و استانداران مرزی در ایجاد هماهنگی و انسجام سازمانی در راستای استفاده از فرصت‌های اقتصادی در منطقه اظهار داشت: همکاری و انسجام بیشتر میان استانداران و نمایندگان ایران در کشورهای همسایه می‌تواند در شناسایی فرصت‌ها و قابلیت‌ها در هر یک از کشورهای همسایه و بهره‌برداری به موقع از این ظرفیت‌ها مثمر‌ثمر واقع شود.

  وی در پایان خاطرنشان کرد: توسعه و نهادینه کردن ساز و کارهای گفتگوهای راهبردی با کشورهای همسایه، تقویت چهره مثبت ایران در کشورهای همسایه، تسهیل زمینه‌های لازم جهت ارتقا و نهادینه کردن پیوندهای اقتصادی، تجاری، ترانزیتی، بانکی و گمرکی با همسایگان، تسهیل زمینه‌های افزایش صادرات غیر نفتی و خدمات فنی و مهندسی، تسهیل زمینه‌های افزایش و نهادینه کردن همکاری بانکی و پولی، تسهیل زمینه‌های افزایش جذب فناوری و تسهیل زمینه‌های توسعه‌های تروریستی و جذب گردشگر از مهمترین اهدافی است که باید در دستور کار این همکاری بین سازمانی قرار گیرد.

  برچسب ها :

  نظرات