آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • یکشنبه ۲۲ تیر ۱۳۹۹ , Sunday 12 July 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 100953
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲ اردیبهشت, ۱۳۹۷ - ۱۱:۲۸
 • شما اینجا هستید :ایران و جهان
 •   

  اگر سوریه «اس- ۳۰۰» بگیرد چه می‌شود؟

  گزارش‌های خبری حاکی از هراس رژیم صهیونیستی نسبت به اقدام احتمالی روسیه در تحویل سامانه‌های موشکی اس-300 به ارتش سوریه است.

  آوای شمال/ پایگاه خبری «دمشق الان» در گزارشی با عنوان «اگر سوریه اس ۳۰۰ داشته باشد چه می‌شود؟» قدرت موشکی سوریه را در برابر هر گونه حماقت احتمالی تازه آمریکا و اسرائیل برای تعرض به آسمان این کشور را روز افزون توصیف کرد.

  در این گزارش آمده است: سوریه اسطوره ارتش شکست ناپذیر (ارتش اشغالگر اسرائیل) را نابود کرد، هنگامی که در سال ۱۹۷۳، سامانه‌های دفاع هوایی سوریه بیش از نیمی از هواپیماهای فانتوم دشمن را بر فراز آسمان سوریه و سرزمین‌های اشغالی فلسطین منهدم کرد.

  معلوم است هر کسی که هوا را در اختیار دارد، جنگ را به هر عظمتی تحت کنترل خود می‌گیرد، چیزی که ارتش سوریه در سال‌های گذشته به علت غیر فعال شدن سامانه و تیپ‌های دفاع هوایی از جغرافیای سوریه پس از حمله تروریست‌ها از دست داده و شکاف و اختلال بزرگی در سامانه پدافند هوایی ارتش سوریه ایجاد کرد، همین امر نفوذ هواپیماهای دشمن (اسرائیل) به آسمان سوریه و حمله آن به پایگاه‌های نظامی ارتش سوریه در سال‌های گذشته را موجب شد و تعجب آور نیست که حملات تروریستی به گردان‌های دفاع هوایی سوریه با حمایت و هدایت دشمن (اسرائیل) صورت گرفته باشد.

  پس از آنکه ارتش سوریه توانست بیشتر خاک سوریه را بازپس گرفته و گروه‌های تروریستی را از بین ببرد، نیروهای دفاع هوایی و سیستم‌های دفاع هوایی از رده خارج، دوباره فعال شدند و حوزه پدافند هوایی قدرت خود را بازیافت و به مقابله با هواپیماهای متعرض به حریم هوایی سوریه پرداخت.

  سقوط هواپیمای F-16 (اسرائیل) در ۱۰ فوریه بر فراز منطقه اشغالی الجلیل نقطه عطف مهمی در عرصه منطقه و در قضیه برتری هوایی در منطقه است، دیگر زمان یکه تازی هوایی دشمن گذشته است و البته بیشتر از یک هواپیما در این حادثه مشهور افتاده است اما سانسور رسانه‌ای دشمن به منظور کاستن از شدت وحشت در داخل اسرائیل صورت گرفت.

  دفاع هوایی ارتش سوریه در بهترین وضعیت خود قرار دارد و این موضوع پس از تجاوز سه جانبه توسط ایالات متحده، بریتانیا و فرانسه به پایگاه‌های نظامی سوریه در سپیده دم ۱۴ آوریل و به بهانه حمله شیمیایی دوما روشن شد که در آن سامانه‌های دفاع هوایی سوریه غرور موشک‌های هوشمند بالدار (تاماهاوک و الستورم شادو) و غیر آن را در هم شکستند.

  به گفته منابع رسمی نظامی سوریه و روسیه ۷۱ فروند موشک از جمع ۱۰۳ موشک شلیک شده از ناوها و هواپیماهای راهبردی منهدم شدند و مسیر حرکت بیشتر موشکهایی هم که توانستند از تیررس سامانه‌های دفاع هوایی سوریه خارج شوند، نیز منحرف شد.

  نیروی دفاع هوایی سوریه ۱۱۰ موشک را از سامانه‌های جدید و قدیم خود شلیک کرد تا موشک‌های خوشگل و هوشمند ترامپ را به انبوهی از ضایعات بر فراز آسمان سوریه مبدل کند.

  شگفت آور است که اکثر سیستم های دفاع هوایی سوریه با وجود برخی سیستم‌های مدرن در آنها، قدیمی هستند، اما شاید ارتش سوریه برای مطابقت با بهترین سیستم های دفاعی در جهان آنها را نوسازی کند. برخی از سیستم های دفاع هوایی سوریه به دهه شصت و هفتاد قبل از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی بازمی گردد و هنوز هم با کارایی بالایی کار می کند.

  ما نباید کارآیی سربازان سوری را در استفاده از دفاع هوایی خود فراموش کنیم چرا که انهدام موشک های بالدار و هواپیماهای برای آنها مدرن فقط یک سرگرمی شده که در اوقات فراغت خود انجام می‌دهند.

  ما در مورد سامانه‌های S-200 و  S-125، و غیره صحبت کردیم اما اگر سوریه S-300 داشت، چه می شد؟ مقامات ارشد روسیه گفته اند که موضوع تعلیق تحویل S-300 به ارتش سوریه پس از تجاوز اخیر مورد بازنگری قرار گرفته است و اگر این امر اتفاق افتد هواپیماهای دشمن اسرائیلی جرأت ترک پایگاه هایشان را نخواهند داشت.

   

  برچسب ها :

  نظرات