آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • یکشنبه ۲۲ تیر ۱۳۹۹ , Sunday 12 July 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 100855
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۱ فروردین, ۱۳۹۷ - ۱۱:۳۰
 • شما اینجا هستید :اقتصادی
 •   

  پتروشیمی‌ها ارز حاصل از صادرات را به داخل کشور می‌آورند/ سایر صادرکنندگان ارز خود را چه می کنند؟

  دبیرکل انجمن صنفی کارفرمایی پتروشیمی با اشاره به اینکه 40 تا 50 میلیارد دلار صادرات غیر نفتی داریم، گفت: ما بقی صادرکنندگان ارز خود را چه کار می کنند؛ پتروشیمی ها بر اساس نرخی که بانک مرکزی اعلام می کند ارز خود را می فروشند.

  آوای شمال/ احمد مهدوی دبیرکل انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، با اشاره به اینکه پتروشیمی‌ها براساس تعهدی که به نظام و دولت دارند، ارز حاصل از صادرات محصولات خود را به داخل کشور می‌آورند، گفت: براساس تعهدی که داریم، ۷۰ درصد از ارز صادراتی خود را وارد کشور می‌کنیم و ۳۰ درصد را برای مصارف خودمان از قبیل واردات کاتالیست و بدهی‌های ارزی و فاینانس پرداخت می‌کنیم.

  این مقام مسئول با اشاره به اینکه هفته به هفته گزارش خود را در خصوص پرداخت ارز به بانک مرکزی ارائه می‌کنیم، تصریح کرد: قبل از سال ۹۷ ارز ما به مزایده گذاشته می‌شد، اما بعد از سال، قیمتی را که بانک مرکزی به ما اعلام می‌کند می‌فروشیم و اصلا کاری به بازار کاذب و قاچاقی که برخی از مسئولان مدعی آن هستند نداریم.

  مهدوی با اشاره به اینکه ارزهای پتروشیمی فیزیکی نیست و به صورت حواله است، گفت: براساس دستور بانک مرکزی، ما میزان ارزی را که حاصل از صادرات داریم به بانک مرکزی اعلام می‌ کنیم و معادل ریال آن را دریافت می‌کنیم و بانک مرکزی این ارز را از طریق صرافی‌ها به متقاضیانی که دارد، می‌دهد. معمولاً ارز ما در کشور امارات به صورت دلار، درهم و یورو است.

  دبیرکل انجمن صادرکنندگان پتروشیمی با اشاره به اینکه براساس آمارها ۴۰ تا ۵۰ میلیارد دلار صادرات غیرنفتی داریم، گفت: پتروشیمی‌ها همواره در پرداخت ارزشان به طور شفاف عمل کرده‌اند و مشخص نیست که چرا هر وقت بازار ملتهب می‌شود، می‌گویند که پتروشیمی‌ها ارز نمی‌دهند، در صورتی که ما کاملاً شفاف عمل کرده و ارزمان را وارد بازار می‌کنیم

  وی اضافه کرد: به این نکته نیز توجه کنید که همه ۴۰ تا ۵۰ میلیارد دلار صادرات غیرنفتی پتروشیمی نیست و چرا مابقی صادرکنندگان اینگونه عمل نمی‌کنند؟

  این مقام مسئول با اشاره به مشکلات ایجاد شده برای صادرات محصولات پتروشیمی به کشور چین گفت:‌ من همین جا رسما اعلام می‌کنم که هم‌اکنون محصول ایران با نام کشورهای دیگر وارد بازار چین می‌شود و عملا فرایندی را طی می‌کنیم که زمان تحریم انجام می‌دادیم، ما انتظار داشتیم پس از برجام به طور مستقیم با بانک‌های چینی رابطه مالی برقرار کنیم که متأسفانه این کار صورت نمی‌گیرد و ما عملا از طریق کشورهای ثالث محصول خود را فروخته و ارز آن را دریافت می‌کنیم.

   

  برچسب ها :

  نظرات