آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • پنج شنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۸ , Thursday 12 December 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 10082
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲ اسفند, ۱۳۹۳ - ۱۰:۱۹
 • شما اینجا هستید :اجتماعی > ایران و جهان > سیاسی
 •   

  مقام عرب: شکست مذاکرات را به توافق بد ترجیح می‌دهیم

  آوای شمال/ دولت‌های عرب به صورت محرمانه در خصوص مفاد توافق بالقوه با ایران نگرانی خود را به واشنگتن ابراز می‌دارند. به گزارش روزنامه آمریکایی «وال استریت ژورنال»، مقامات عرب و آمریکایی اعلام کردند که کشورهای عربی در خصوص توافق نهایی احتمالی بین ایران و ۱+۵ نگران هستند و مسیر دیپلماسی آمریکا با تهران این […]

  آوای شمال/ دولت‌های عرب به صورت محرمانه در خصوص مفاد توافق بالقوه با ایران نگرانی خود را به واشنگتن ابراز می‌دارند.

  به گزارش روزنامه آمریکایی «وال استریت ژورنال»، مقامات عرب و آمریکایی اعلام کردند که کشورهای عربی در خصوص توافق نهایی احتمالی بین ایران و ۱+۵ نگران هستند و مسیر دیپلماسی آمریکا با تهران این نگرانی را در برخی کشورهای عربی به وجود آورده است که ممکن است در منطقه رقابت تسلیحات هسته‌ای به وجود آید.

  طبق این گزارش، بحث‌هایی به صورت خصوصی صورت گرفته که در این نشست‌ها برخی کشورهای عربی به آمریکا گفته‌اند تا چتر هسته‌ای خود را در خاورمیانه گسترش دهد و آنها بتوانند با تهدید ایران مقابله و آن را مهار کنند.

  کشورهای عربی چون عربستان سعودی، مصرف امارات متحده عربی و قطر مدعی هستند که توافق نهایی به ایران و همپیمانان منطقه‌ای این کشور اجازه می‌دهد که فناوری لازم برای تولید تسلیحات هسته‌ای را حفظ کنند و این در حالی است که بسیاری از تحریم‌هایی که در سالهای اخیر علیه این کشور تحمیل شده بود نیز لغو می‌شود.

  یکی از مقامات عرب که در هفته‌های اخیر با دولت اوباما و عربستان در خصوص موضوع هسته‌ای ایران بحث و گفت‌وگو کرده است می‌گوید: در این مرحله ما شکست مذاکرات را به یک توافق بد ترجیح می‌دهیم».

  طبق این گزارش، مقامات عرب می‌گویند که یک توافق هسته‌ای با ایران، موجب می‌شود عربستان سعودی احتمالاً خیلی سریع خود را با قابلیت‌های هسته‌ای ایران، هماهنگ کند.

  مقامات آمریکایی به دلایل امنیتی حاضر نشده‌اند تا به صورت آشکارا مفاد توافق هسته‌ای با ایران را فاش کنند اما تأکید دارند که در خصوص فرایند مذاکرات، از نزدیک با همپیمانان عرب واشنگتن رایزنی دارند.

  با اینحال یکی از مقامات ارشد آمریکایی در خصوص مذاکره با ایران گفت: تنها یک راه‌حلی که از طریق مذاکره حاصل شود می‌تواند به یک اطمینان طولانی مدت از عدم دستیابی ایران به تسلیحات هسته‌ای منتهی شود. با توجه به اینکه ایران قابلیت فنی دارد، هدف ما همیشه رسیدن به زمان گریز یک ساله و قطع چها مسیر طبق یک برنامه بسیار محدود است.

  «جان کری» وزیر خارجه آمریکا قرار است امروز عازم ژنو شود و روزهای یکشنبه و دوشنبه هفته جاری با «محمد جواد ظریف» وزیر خارجه ایران ایران دیدار و گفت‌وگو می‌کند.

  بنا بر گفته یکی از مقامات آمریکایی، «ارنست مونیز» وزیر انرژی آمریکا نیز قرار است به هیأت آمریکایی در مذاکرات بپیوندد و در خصوص موضوعات فنی، توصیه‌هایی را ارائه دهد.

  بر اساس توافقی که سال گذشته تحت عنوان «برنامه اقدام مشترک» میان ایران و گروه موسوم به ۱+۵ (آمریکا، روسیه، چین، انگلیس، فرانسه و آلمان) در شهر ژنو سوئیس به دست آمد، طرفین باید نهایتا تا سوم آذر امسال (۲۴ نوامبر ۲۰۱۴) به توافق نهایی می‌رسیدند.

  با این حال، با سر رسید این تاریخ و پابرجا بودن اختلافات، مذاکرات برای هفت ماه دیگر تمدید شد. بر اساس تمدید توافق، طرفین تا ۱۰ اسفند (۱ مارس) برای رسیدن به چارچوب توافق و تا ۹ تیر ماه ۹۴ (۳۰ ژوئن ۲۰۱۵) برای نهایی کردن جزئیات توافق جامع، زمان دارند.

  «باراک اوباما» رئیس‌جمهور آمریکا به صورت آشکارا شانس رسیدن به توافق جامع هسته‌ای را کمتر از ۵۰ درصد اعلام کرده است اما او و کری ابراز نگرانی کرده‌اند که شکست فرایند دیپلماتیک در مذاکرات موجب تشدید تنش‌ها بین آمریکا و ایران می‌شود.

  برخی مقامات سابق آمریکا می‌گویند، با توجه به نگرانی همپیمانان عرب واشنگتن، کاخ سفید احتمالاً مجبور خواهد بود، تضمین‌های امنیتی بیشتری به آنها در صورت توافق نهایی با ایران، ارائه دهد و ممکن است برخی کشورهای عربی خلیج فارس را تحت چتر هسته‌ای آمریکا قرار دهد.

   

  برچسب ها :

  نظرات