آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • دوشنبه ۵ فروردین ۱۳۹۸ , Monday 25 March 2019

  ابزار هدایت به بالای صفحه

  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 100703
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۸ اسفند, ۱۳۹۶ - ۱۰:۳۲
 • شما اینجا هستید :اقتصادی
 •   

  صادرات ۱٫۹ میلیارد دلار کالای غیرنفتی از آذربایجان‌ شرقی به ۱۰۱ کشور دنیا

  معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت معدن و تجارت استان آذربایجان‌ شرقی گفت: در 11 ماهه امسال ارزش صادرات کالاهای غیرنفتی این استان از همه گمرکات کشور با رشد 6.8 به رقم یک میلیارد و 900 میلیون دلار رسید.

  آوای شمال/ روابط عمومی سازمان صنعت معدن تجارت استان آذربایجان‌شرقی، غلامعلی راستی در جلسه کارگروه توسعه صادرات استان با اشاره به گزارش ۱۱ ماهه صادرات غیر نفتی اظهار داشت: در این مدت شاهد رشد ۶٫۹ دهم درصدی وزنی و ۸٫۶ درصدی ارزش کالاهای صادر شده از استان به ۱۰۱ کشور از همه گمرکات کشور بودیم.

  وی با اشاره به سهم ۵۸ درصدی گمرکات استان در صادرات کالاهای غیرنفتی ادامه داد: در این مدت از گمرکات استان یک میلیارد و ۱۱۱میلیون دلار انواع کالاهای غیرنفتی صادر شده است که این عدد نیز نسبت به مدت مشابه سال گذشته با رشد ۲۱ درصدی به لحاظ ارزشی و رشد ۳۰ درصدی به لحاظ وزنی مواجه شد.

  معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت معدن و تجارت استان آذربایجان‌شرقی به ترکیب کالاهای صادرشده نیز اشاره کرد و گفت: در این مدت به ترتیب کالاهای صنعتی با ۴۵ درصد کالاهای کشاورزی با ۱۲ درصد ، محصولات شیمیایی و پتروشیمی ۱۱ درصد، فلزات ۷ درصد، فرش و صنایع دستی ۷٫۵ درصد، سنگ و مواد معدنی۵٫۲ درصد در مقام های اول تا ششم سهم صادرات کالاهای غیرنفتی استان آذربایجان شرقی قرار داشتند .

  وی عمده کشورهای هدف صادراتی کالاهای غیر نفتی استان را ۱۱ کشور دانست و گفت : عمده بازارهای هدف صادراتی استان به ترتیب عراق (۴۲۰ میلیون دلار) ، ترکیه (۳۹۵ میلیون دلار)، افغانستان(۷۰ میلیون دلار) ، ارمنستان (۵۳ میلیون دلار)، گرجستان (۴۱ میلیون دلار) ، آذربایجان (۳۹ میلیون دلار)، روسیه (۳۵ میلیون دلار) ، پاکستان (۲۹ میلیون دلار)، ایتالیا (۲۹ میلیون دلار) و بلغارستان (۲۶ میلیون دلار) بود.

  معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت معدن و تجارت استان آذربایجان‌شرقی با اشاره به دو نکته اساسی در صادرات کالاهای غیر نفتی استان در سال ۹۶ متذکر شد: مجموع صادرات محصولات شیمیایی و پتروشیمی استان از رشد ۱۱۱٫۴ درصد برخوردار است که عمده دلیل آن افزایش تعداد کشورهای هدف ازجمله (کره جنوبی، چین، فرانسه، ارمنستان وآذربایجان ) و همچنین افزایش صادرات محصولات پتروشیمی از جمله پلی استایرن مقاوم،پلی اتیلن سنگین وسبک،پلی استایرن معمولی و بوتادین است.

  وی ادامه داد: صادرات از منطقه آزاد تجاری- صنعتی ارس ۱۳۳٫۳ درصد افزایش یافته است که این افزایش به دو دلیل رفع محدویت در امر صادرات و واردات محصولات کشاورزی از جمله خشکبار و همچنین افزایش صادرات محصولات پتروشیمی از منطقه آزاد به دلیل تسهیل در امر قیمت گذاری کالاهای صادراتی پتروشیمی است.

   

  برچسب ها :

  نظرات