آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۷ , Saturday 16 February 2019

  ابزار هدایت به بالای صفحه

  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 100637
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۴ اسفند, ۱۳۹۶ - ۱۴:۲۹
 • شما اینجا هستید :اخبار استان
 •   

  آزمون و خطا در جنگل درست نیست

  طرح‌های جنگل‌داری؛ بودن یا نبودن!

  هیچگاه هیچ طرح جنگل‌داری بدون قطع درختان نیست مگر در شرایط خاص و جنگل‌های حفاظتی و آن هم در سطوح تعریف شده باشد و در هیچ کجای دنیا نسخه واحد برای سطوح بزرگ نمی‌نویسند.

  آوای شمال/ اهمیت به مقوله درخت و درختکاری به جهت حفظ سلامت بشر و بقای محیط زیست حائز اهمیت است، به‎طوری که در چند دهه اخیر مشاهده شده با قطع بی‌رویه درختان آسیب جدی به سلامت محیط زیست و سلامت انسان‌ها وارد شده است در این راستا کاشتن درخت و اهمیت به فضای سبز و محیط زیست سالم بسیار ضرورت دارد.

  در این راستا گفت‌وگویی با عضو هیئت علمی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری ترتیب دادیم که مجید لطفعلیان در مورد اهمیت از درختان، حفظ و یا قطع بموقع درختان به جهت بقا جنگل‌ها و منابع طبیعی اظهار کرد: هیچگاه هیچ طرح جنگلداری بدون قطع درختان نیست مگر در شرایط خاص و جنگل‌های حفاظتی و آن هم در سطوح تعریف شده باشد و در هیچ کجای دنیا نسخه واحد برای سطوح بزرگ نمی‌نویسند.

  وی افزود: قطع درختان در جنگل‎های ایران تابع قانون سازمان جنگل‎ها، نظریه جنگل‎شناس و طی مراحل اداری است و توقف آن نیاز به برنامه جدید دارد و توقف بدون برنامه اشتباه است.

  کارشناس مهندسی جنگل در مورد وضعیت فعلی درختان و قطع آنها در مازندران، خاطرنشان کرد: چنانچه همین طرح‎های جنگل‌داری نبودند، همین مختصر جنگل‎ها نیز باقی نمانده بودند و درحال حاضر به طور کلی قطع درختان متوقف شده که تبعات منفی زیادی برای جنگل‎ها به دنبال دارد.

  لطفعلیان در مورد حفاظت از جنگل‎های هیریکانی بیان کرد: کسانی که از مدیریت جنگل و سازوکارهای موجود مطلع نیستند، تصور می‌کنند حفاظت از جنگل به معنای توقف بهره‌برداری است درحالی که توقف بهره‌برداری یعنی تضعیف طرح‌های جنگلداری و مراقبت از جنگل و در این راستا وضعیت جنگل‌های هیرکانی و مازندران یکسان است.

  عبدالرضا احمدی دبیر گروه انسان طبیعت هنر در مورد چالش فعلی در جنگل‌های مازندران، اظهار کرد: چالش فعلی بروز اولین اثرات توقف بهره‌برداری بوده و این یعنی کاهش درآمد مجریان طرح‌ها و به خطر افتادن مشاغل در جنگل است.

  وی افزود: تبعات بعدی بسیار وخیم‌تر خواهد بود، وقتی که همین پرسنل بیکار شده و به جمع قاچاقچیان چوب بپیوندند و هجوم غارتگران به جنگل، چه قاچاق چوب و چه تجاوز به عرصه‌ها و تصرفات اعم از تصرف خصوصی‌ها و واگذاری دولتی‌ها را در برخواهد داشت.

  دبیر گروه انسان طبیعت هنر در مورد راهکار این مورد، بیان کرد: وجود بهره‎برداری و طرح جنگلداری که دو جز جدانشدنی یکدیگرند مانع تجاوز به جنگل‌هاست، تداوم طرح‌های جنگلداری و اصلاح آنها می‌تواند راهکار مناسبب باشد.

  احمدی در مورد کلیات طرح جنگلداری تصریح کرد: برنامه‌ای ۱۰ ساله برای منطقه‌ای بین هزار تا ۲ هزار هکتار از جنگل که تمام فعالیت‌ها را مشخص کرده است.

  وی ادامه داد: طی این برنامه چند مورد مهم بررسی می‌شود که طی آن، چه میزان برداشت چوب و با چه هدف، چه میزان احداث، چه میزان جنگل‌کاری، شکل مراقبت و چه عرصه‌هایی برای ذخیره در نظر گرفته می‌شود و برنامه‌ای ۱۰ ساله است که توسط تیم کارشناسی تهیه و توسط سازمان جنگل‌ها تصویب می‌شود.

  این فعال حوزه جنگل با تاکید بر اینکه آزمون و خطا در جنگل درست نیست، گفت: تعطیلی طرح‌ها و نداشتن طرح جایگزین، اقدامات ضربتی و بدون پشتوانه علمی در جنگل‌ها، نسخه واحد برای تمام جنگل‌ها، مدیریت و تصمیم‌گیری ستادی برای جنگل‌ها صحیح نبوده و لازم است در جنگل تصمیم‌گیری‌های موردی و به تشخیص و تجویز کارشناس حاضر در محل صورت گیرد.

  به گزارش بلاغ، طرح‌های جنگل‌داری در ایران گرچه بدون اشکال نبوده‌اند لیکن وجود آنها باعث حفاظت بهتر جنگل‌ها شده است و درختکاری در مناطقی از جنگل که رو به تخریب است با توجه به پوشش آن مناطق امری ضروری است.

  برچسب ها :

  نظرات