آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • دوشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۸ , Monday 27 May 2019

  ابزار هدایت به بالای صفحه

  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 100612
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۴ اسفند, ۱۳۹۶ - ۱۰:۱۷
 • شما اینجا هستید :ایران و جهان
 •   

  اعتراف مشاور «بن‌زاید» به دست داشتن امارات در عزل «تیلرسون»؛ تاریخ فراموش نخواهد کرد

  مشاور ولی‌عهد ابوظبی در توییتی به برکناری وزیر خارجه آمریکا از سوی رئیس جمهوری این کشور واکنش نشان داد و نوشت که تاریخ این لحظه را که کشوری چون امارات مقام وزیر خارجه کشوری بزرگ را برکنار کرده، فراموش نخواهد کرد.

  آوای شمال/ مشاور ولی‌عهد امارات متحده عربی به دست داشتن کشور در برکناری «رکس تیلرسون»، وزیر امور خارجه آمریکا اعتراف کرد.

  «عبدالخالق عبدالله»، استاد علوم سیاسی در دانشگاه «امارات متحده عربی» و مشاور  «محمد بن زاید»، ولی‌عهد امارات در واکنش به عزل تیلرسون، در صفحه توییتر خود نوشت: «تاریخ به یاد خواهد داشت که کشوری خلیجی [اشاره به امارات] در بیرون انداختن وزیر خارجه کشوری بزرگ نقش داشته؛ این مشتی از خروار است».


  عبدالخالق عبدالله

  او بی‌اطلاعی تیلرسون از برکناری خود را به باد تمسخر می‌گیرد و می‌نویسد: «وزیر خارجه کشوری بزرگ هنگامی که از خواب بیدار می‌شود و قبل از آنکه سرکار برود، متوجه می‌شود که در توییتر تصمیم به برکناری او گرفته شده است».

  «دونالد ترامپ»،  رئیس جمهوری آمریکا دیروز سه‌شنبه در توییتی نوشت که رکس تیلرسون از سمت خود برکنار شده و به جای او،‌ «مایک پومپئو»، رئیس کنونی سیا از این پس به عنوان وزیر خارجه مشغول می‌شود.

  ترامپ در چرایی برکناری تیلرسون نوشت که با او در مسئله توافق هسته‌ای با ایران اختلاف نظر داشته است.

  او همچنین گفت که بارها قصد داشته برجام را به هم بزند ولی وزیر خارجه آمریکا مخالف این کار وی بوده و خواهان حفظ این توافق بوده است.

  رکس تیلرسون در واکنش به اقدام ترامپ در برکناری خود گفت که رئیس جمهوری آمریکا بعد از ظهر روز برکناری (سه‌شنبه) با وی تماس گرفته و خبر برکناری‌اش را اعلام کرده است. این در حالی است که ترامپ ساعت ۹ صبح به وقت واشنگتن این خبر را در توییتر اعلام کرده بود.

  توییت مشاور ولی‌عهد عربستان در تمسخر برکناری وزیرخارجه آمریکا در حالی منتشر می‌شود که او در تاریخ ششم ماه مارس در توییتی از احتمال برکناری او در روزهای آینده خبر داده بود.

  عبدالله در تاریخ مذکور در توییتی نوشته بود: «رئیس جمهور آمریکا از عملکرد او [تیلرسون] راضی نیست؛ از طرفی اغلب کسانی که با او در وزارت خارجه کار می‌کنند از کار با او بدشان می‌آید. پایتخت‌های جهان به او محل نمی‌گذارند و حرف شنوی از او ندارند».

  این مقام اماراتی در چرایی عدم برکناری تیلرسون می‌نویسد: «او به دلایل مالی تا به این لحظه استعفا نداده است؛ ولی به زودی وزارت خارجه آمریکا را ترک خواهد کرد و ما اصلا از این بابت ناراحت نمی‌شویم».

  اگر گزارشی را که شبکه بی‌بی‌سی سه‌شنبه هفته گذشته در مورد تلاش یکی از شهروندان اماراتی برای برکناری وزیر خارجه تیلرسون را در کنار اظهارات مشاور بن‌زاید قرار دهیم، پازل نقشه ابوظبی برای برکناری تیلرسون کامل می‌شود.

  این شبکه اعلام کرده بود که به ایمیل‌هایی دسترسی پیدا کرده است که حکایت از آن دارد «الیوت برویدی»، یک بازرگان وابسته به امارات و از حامیان مالی کارزار انتخاباتی «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا در دیدار با وی، تیلرسون را «ضعیف» و «برج ژله‌ای» خوانده و برکناری وی را خواستار شده است (جزئیات بیشتر).

  علاوه بر توافق هسته‌ای با ایران، یکی از دلایلی که می‌توان در برکناری تیلرسون نقش داشته باشد، اظهارات و موضع گیری‌های وی از زمان آغاز بحران کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس موسوم به بحران قطر است.

  این بحران بعد از اولین سفر خارجی ترامپ به عربستان و برگزاری نشست موسوم به اسلامی-عربی در  شهر ریاض آغاز شد و چهار کشور عربستان، امارات، مصر و بحرین پنجم ماه ژوئن دوحه را به حمایت از تروریسم، ایران و گروه‌های مقاومتی چون حماس و حزب‌الله متهم کردند و روابط خود با قطر را در همه سطوح قطع کردند.

  اختلافات بین ترامپ و تیلرسون در ارتباط با این بحران در قالب اظهاراتی متناقض بروز داده شد؛ هنگامی که رئیس جمهوری آمریکا هم‌سو با کشورهای محور عربستان قطر را به حمایت از تروریسم متهم کرد (بیشتر بخوانید)، به فاصله چند ساعت وزیر خارجه آمریکا اعلام کرد که دوحه شریک راهبردی آمریکا در مقابله با تروریسم بوده و پرونده قطر در این موضوع قابل تقدیر و ستودنی است.

  خوشحالی کشورهای عربی محور عربستان از برکناری رکس تیلرسون، خود حکایت از آن دارد که در برکناری او نه‌تنها امارات بلکه هر چهار کشور تحریم کننده قطر دخالت داشتند؛ چرا که از این پس محور عربستان بهتر می‌توانند با دلارها و قراردادهای تسلیحاتی خود دونالد ترامپ را به گوش‌مالی دادن بیشتر دوحه ترغیب کند.

   

  برچسب ها :

  نظرات