آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • یکشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۸ , Sunday 26 May 2019

  ابزار هدایت به بالای صفحه

  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 100610
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۴ اسفند, ۱۳۹۶ - ۱۰:۱۲
 • شما اینجا هستید :ایران و جهان
 •   

  جدال لفظی نمایندگان انگلیس، آمریکا و روسیه در نشست شورای امنیت

  نمایندگان انگلیس و آمریکا در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد برای بررسی حادثه حمله به جاسوس دوجانبه روس‌تبار در شهر «سالزبری» به جدال لفظی با نماینده روسیه پرداختند.

  آوای شمال/ در نشست شورای امنیت برای بررسی حادثه مسمومیت یک جاسوس دوجانبه روس‌تبار، نمایندگان انگلیس، آمریکا و روسیه به جدال لفظی با یکدیگر پرداختند.

  «سرگئی اسکریپال» پیشتر سرهنگ سرویس اطلاعاتی ارتش روسیه بود و در سال ۲۰۱۰ با جاسوس‌های روس که در غرب گرفتار شده‌ بودند مبادله شد و از انگلیس پناهندگی گرفت.

  در سال ۲۰۰۶ یک دادگاه روسیه‌ای اسکریپال را به دلیل همکاری با سرویس MI6 در دوران خدمتش در ارتش روسیه به خیانت متهم کرد.

  هفته گذشته این جاسوس دوجانبه به همراه دختر ۳۳ ساله‌‌اش در یک مرکز خرید در شهر «سالزبری» انگلیس بی‌هوش پیدا شدند. به دنبال این حادثه پلیس محلی اعلام کرده بود که این دو در معرض یک ماده ناشناس قرار گرفته‌اند.

  اسکریپال و دخترش در حال حاضر در بیمارستان بستری هستند و حالشان وخیم اعلام شده است.

  نخست‌وزیر انگلیس روز دوشنبه مدعی شد اسکریپال و دخترش توسط یک عامل اعصاب، از نوعی که در روسیه تولید می‌شود مسموم شده است. او ادعا کرد که به احتمال زیاد روسیه عامل این حادثه بوده است.

  در جلسه روز چهارشنبه شورای امنیت «واسیلی نبنزیا»، نماینده روسیه در سازمان ملل گفت: «فدراسیون روسیه معتقد است اتهامات بی‌اساس، نظیر اتهامات مطرح شده در نامه ترزا می به دبیر کل سازمان ملل، کاملاً غیرقابل قبول است.»

  دیپلمات روسیه با بیان اینکه «ما خواستار آن هستیم که ادله عینی مربوط به نقش روسیه در این حادثه ارائه شود» گفت منشأ عامل اعصاب مورد استفاده برای حمله به اسکریپال ممکن است انگلیس بوده باشد.

  وی تأکید کرد: «ما چیزی برای پنهان کردن و دلیلی برای ترسیدن نداریم.»

  نیکی هیلی، نماینده آمریکا در سازمان ملل در طرفداری از انگلیس صحبت کرد و گفت: «ایالات متحده معقتد است روسیه مسئول حمله به این دو نفر در خاک انگلیس با استفاده از گاز جنگی عامل اعصاب است.»

  او گفت: «اگر نتوانیم روسیه را پاسخو کنیم، اعتبار شورای امنیت زیر سوال می‌رود.»

  معاون نماینده انگلیس در سازمان ملل هم بار دیگر مدعی شد که روسیه مسئول حمله به اسکریپال و دخترش است. او همچنین این اقدام ادعایی روسیه را «توسل غیرقانونی به زور» توصیف کرد.

   

  برچسب ها :

  نظرات