آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷ , Monday 17 December 2018

  ابزار هدایت به بالای صفحه

  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 100488
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۱ اسفند, ۱۳۹۶ - ۰۹:۱۸
 • شما اینجا هستید :اخبار استان
 •   

  یک فعال صنفی بازار تخم‌مرغ:

  بازار تخم‌مرغ در حال حفظ ثبات کنونی است/ قیمت جوجه، بر قیمت مرغ اثرگذار نیست

  فعال صنفی بازار تخم‌مرغ با بیان اینکه هم اکنون بازار تخم مرغ در حال حفظ ثبات فعلی است، گفت: طی ماه‌های اخیر به‌دلیل اتفاقات رخ داده و طبیعتا افزایش تقاضا، قیمت جوجه هم صعودی شد، اما قیمت جوجه بر روی قیمت مرغ اثرگذار نیست.

  آوای شمال/ علی‌اصغر ایمانی در گفت‌وگو با بلاغ، درباره وضعیت حال حاضر مرغ و تخم‌مرغ در کمتر از ۱۰ روز مانده به پایان سال، اظهار کرد: هم اکنون بازار تخم مرغ در حال حفظ ثبات فعلی است، اما مشکلی که هست اگر هر خانواده ایرانی، دو عدد تخم‌مرغ هم بخواهند برای سفره شب عید رنگ کنند، بیش از ۷۰ میلیون تخم مرغ نیاز داریم، که ممکن است شاهد نوسانات عرضه و تقاضا و تنش‌های احتمالی بازار شویم.

  وی افزود: در حال حاضر، هر شانه تخم مرغ در بازار مازندران ۱۶ هزار تومان و هر دانه آن، ۵۵۰ الی ۶۰۰ تومان است؛ هر کیلو مرغ نیز بسته به برند آن، با قیمت ۷ هزار و ۲۰۰ الی ۷ هزار و ۸۰۰ تومان به دست مصرف‌کننده می‌رسد.

  این عامل پخش تخم‌مرغ در استان خاطرنشان کرد: هر چند مرغداران با قرنطینه، ضدعفونی کردن و رعایت نکات بهداشتی توانستند بیماری آنفلوآنزای مرغی را کنترل کنند، اما اگر بخواهد تخم‌مرغ مورد نیاز کشور جایگزین شود، تا پایان تابستان طول می‌کشد، البته اگر طی مدت زمان ۹ ماهه پروژه یک واحد تخم‌گذار، شاهد حوادث و بیماری‌هایی نظیر آنفولانزای مرغی نباشیم.

  ایمانی در پاسخ به این سوال که آیا افزایش قیمت جوجه یکروزه که طی ماه اخیر به ۳ هزار تومان نیز رسیده است، تأثیری بر بازار مرغ دارد یا نه، بیان کرد: جوجه یکروزه شب عید هم افزایش داشت، البته قیمت بازار جوجه یکروزه را عرضه و تقاضا تعیین می‌کند و طی ماه‌های اخیر به‌دلیل اتفاقات رخ داده و طبیعتا افزایش تقاضا، قیمت هم صعودی شد اما قیمت جوجه بر روی قیمت مرغ اثرگذار نیست.

  وی اضافه کرد: در بازار جوجه یکروزه یک قانون نانوشته وجود دارد که آنانی که جوجه را ارزان می‌خرند، مرغ  گران می‌فروشند و آنانی که جوجه را گران می‌خرند، مرغ ارزان می‌فروشند، که این هم به بازار عرضه و تقاضا بر می‌گردد که وقتی مرغداری، جوجه گران می‌خرد، یعنی تقاضا زیاد بوده و در موقع تولید، حجم زیادی به بازار عرضه می‌شود که موجب، کاهش قیمت می‌شود.

  این فعال صنفی بازار مرغ و تخم مرغ در پایان درباره تخم‌مرغ‌های وارداتی گفت: البته این تخم‌مرغ‌ها کمی بازار را متعادل کرد، اما به‌دلیل کیفیت درجه دو و سه و همچنین تاریخ انقضای ۱۵ روزه، از اقبال خوبی برخوردار نشد.

  برچسب ها :

  نظرات