آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • جمعه ۲۳ آذر ۱۳۹۷ , Friday 14 December 2018

  ابزار هدایت به بالای صفحه

  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 100364
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۸ اسفند, ۱۳۹۶ - ۱۵:۳۵
 • شما اینجا هستید :اجتماعی > اخبار برگزیده
 •   

  به مناسبت میلاد حضرت فاطمۀ زهرا(س) و ولادت امام خمینی(ره)

  تقارن ۲ ولادت مبارک

  این انقلاب متعلق به حضرت فاطمه زهرا(س) است به همین علت با تکیه بر آرمان‌های مشخصی به حرکت خود ادامه می‌دهد؛ امام خمینی (ره) از نسل زهراست و او را به دیگران معرفی می‌كند؛ چنانچه می‌گوید برای زن‌ها كمال افتخار است كه روز تولد حضرت فاطمه زهرا(س) را روز زن قرار دادند.

  آوای شمال/ در روز بیستم جمادىِ آخر سال پنجم بعثت و در روزگار سخت و دشوار پیامبر(ص)، خانه کوچک محمّد و خدیجه، شاهد تولّد دخترى بود که آینده و صایت بزرگ مردى چون پیامبر(ص) را رقم مى‌زد؛ او فرزند ششم خانواده بود که پس از تولّد سه دختر به نام هاى اُمّ کلثوم، رقیّه و زینب و تولّد و مرگ دو پسر به نام‌هاى قاسم و عبد اللّه (طیب و طاهر) به دنیا مى‌آمد؛ بر اساس گزارش‌هاى حدیثى و تاریخى، ولادت فاطمه زهرا(ع) در غروب بیستم جمادى الآخره سال پنجم بعثت مطابق با دهم فروردین ماه بوده است؛ محلّ ولادت فاطمه زهرا(ع) در شهر مکه و در نزدیکى مَسعى بوده است؛ جایى که تا اواخر قرن چهاردهم، آثارى از آن باقى و با عنوان مولد فاطمه مشهور بود و در نیمه سده چهارده به دست وهّابیان، تخریب شد؛ به احترام بزرگ بانوی اسلام و برای الگوگیری از حضرت فاطمه زهرا(س) زادروز او به عنوان روز زن و بزرگداشت مقام مادر معرفی شده است.

  امام خمینی(ره) در زادروز حضرت زهرا(س) در بیست جمادی الثانی ۱۳۲۰ ق برابر با اول مهر ۱۲۸۱ ش در خمین به دنیا آمدند؛ هنوز پنج ماه از تولد این عزیز نگذشته بود که پدرشان، سیدمصطفی، از علمای آن دیار به دست خوانین منطقه به شهادت رسید؛ آن حضرت پس از تحصیل مقدمات در خمین راهی اراک گردید و از محضر حاج شیخ عبدالکریم حائری استفاده برد؛ با مهاجرت استاد به قم، حضرت امام نیز به قم رفتند و به تکمیل تحصیلات خود پرداختند؛ پس از ارتحال آیت اللَّه بروجردی، زندگی سیاسی امام، وارد مرحله جدیدی شده و حوادث آینده، ایشان را به دشمن شماره یک رژیم پهلوی تبدیل کرد.

  حجت توسلی کارشناس مذهبی و حوزه در گفت‌وگو با خبرنگار ما، پیرامون شخصیت و منزلت حضرت زهرا(س)، اظهار کرد: حضرت زهرا(س) از چنان جایگاه والایی برخوردار است که به جرأت می‌توان گفت وجود نازنین ایشان نه تنها الگوی زنان و دختران مسلمان است، بلکه الگوی تمام مسلمان زن و مرد است.

  توسلی در ادامه اضافه کرد: علما و شخصیت‌های مذهبی باید تمام سعی و تلاش خود را برای شناساندن هرچه بیشتر فرهنگ و مکتب حقه اهل بیت بکار گیرند و سعی در شناساندن هرچه بیشتر آن به نسل جدید جامعه کنند.

  وی به تقارن میلاد با سعادت حضرت زهرا(س)، با سلاله پاک ایشان امام خمینی(ره) اشاره کرد و گفت: وقتی یک عالم دینی بخواهد تغییری در راستای دین خدا در جامعه ایجاد کند، خداوند متعال به ایشان آن چنان قدرت و تأثیرگذاری عطا می‌کند که با هیچ ثروت و قدرت مادی نمی‌توان به آن دست یافت و حضرت امام (ره) از چنین قدرت خدایی برخوردار بودند.

  این کارشناس مذهبی بیان کرد: در زمان امام خمینی(ره) عالمان و فقهای بزرگی از نظر علمی وجود داشت، ولی ویژگی که حضرت امام (ره) به یک شخصیت بی‌بدیل در تاریخ اسلام تبدیل کرد، این بود که ایشان عالم عامل بودند یعنی مانند جد بزرگواشان پیامبر خدا(ص) عملشان بر گفتارشان برتری داشت.

  باقر صرفی کارشناس مردم شناسی در گفت وگو با خبرنگار ما، افزود: بانوان برای الگوگیری از شخصیت وارسته حضرت زهرا(س) باید شخصیت و رفتار این بانوی بزرگوار را بشناسند تا بتوانند الگوبرداری مناسبی از ایشان داشته باشند.

  وی با اشاره به رسالت زنان مسلمان گفت: زنان مسلمان باید اسلام را به تمام معنا بشناسند تا بتواند در عرصه فعالیت‌های اجتماعی به صورت موفق نقش‌آفرینی کنند.

  کارشناس مردم شناسی با بیان اینکه حضرت زهرا(س) بانویی پاک و مظهر بوده و محور هستی و انگیزه خلقت افلاک از ایشان است، بیان کرد: هفته زن هرسال برگزار می‌شود تا فرهنگ فاطمی که در کشور شکل گرفته است تقویت شده و بیشتر به جایگاه والای مادر و نقش زن پرداخته شود.

  صرفی خاطرنشان کرد: نقش زنان در پیروزی انقلاب اسلامی، دفاع مقدس و مقابله با تهدیدات نظامی کلیدی و اساسی بوده و برای اینکه به جایگاه حضرت زهرا(س)، فرهنگ فاطمی و بزرگداشت زنان ایثارگر، شجاع و غیرتمند ارج نهاده شود سالروز تولد بی‌بی دو عالم را به نام هفته زن نامگذاری کرده‌اند.

  وی گفت: این بانو به حد شایستگی، نجابت، تقوا و کمال رسیدند که پیامبر اکرم(ص) فاطمه(س) را مادر خود خطاب کردند؛ اخلاق و سیره فاطمه(س) به عنوان الگوی کامل برای زنان و دختران در عصر حاضر است.

  این انقلاب متعلق به حضرت فاطمه زهرا(س) است به همین علت با تکیه بر آرمان‌های مشخصی به حرکت خود ادامه می‌دهد؛ امام خمینی (ره) از نسل زهراست و او را به دیگران معرفی می‌کند؛ چنانچه می‌گوید برای زن‌ها کمال افتخار است که روز تولد حضرت فاطمه زهرا(س) را روز زن قرار دادند.

  برچسب ها :

  نظرات