آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷ , Monday 17 December 2018

  ابزار هدایت به بالای صفحه

  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 100350
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۶ اسفند, ۱۳۹۶ - ۰۹:۵۷
 • شما اینجا هستید :اخبار استان
 •   

  مدیر مؤسسه بازیافت مازندران:

  جایی برای دپو زباله در مازندران نداریم/سرانه زباله روستاها با شهر برابری می‌کند

  مدیر مؤسسه بازیافت و مدیریت مواد زائد جامد مازندران با اشاره به اینکه در شرایط عادی 3 هزار تن زباله در مازندران تولید می‌شود که در ایام تعطیلات و به دو برابر هم می‌رسد، گفت: 27 مرکز دفن زباله در مازندران داشتیم که بر اساس برنامه‌ریزی طرح جامع باید به 9 مرکز کاهش پیدا کند اما امروز این 27 مرکز جایی برای دپو زباله ندارد.

  آوای شمال/ شیدالله مهدوی در جلسه کارگروه پسماند سیمرغ با بیان اینکه مازندران استانی سرسبز، با شرایط اقلیمی مناسب و خاک حاصلخیز است جایی برای دفن زباله نداریم، تصریح کرد: الگوی مصرف روستایی تغییر پیداکرده و مثل شهر شده است.

  وی افزود: قبلاً سرانه زباله در روستاها ۱۰۰ تا ۱۵۰ گرم اما امروز سرانه زباله در روستاها با شهر برابری می‌کند و در برخی نقاط از سرانه زباله شهری بیشتر هم شده که این موضوع را یک فاجعه برای استانی مثل مازندران می‌دانیم.

  مدیر مؤسسه بازیافت و مدیریت مواد زائد جامد مازندران با اشاره به اینکه در شرایط عادی سه هزار تن زباله در مازندران تولید می‌شود که در ایام تعطیلات و به دو برابر هم می‌رسد، اظهار کرد: ۲۷ مرکز دفن زباله در مازندران داشتیم که بر اساس برنامه‌ریزی طرح جامع باید به ۹ مرکز کاهش پیدا کند اما امروز این ۲۷ مرکز جایی برای دپو زباله ندارد.

  این مسئول با بیان اینکه یک‌تن زباله در روز ۴۰۰ تا ۶۰۰ لیتر شیرابه تولید می‌کند و در استان روزانه سه هزار تن زباله تولید می‌شود، تصریح کرد: این شیرابه‌ها خاصیت اسیدی داشته و آثار زیان باری برای محیط‌زیست و بهداشت مردم دارد.

  مهدوی افزود: زباله در همه‌جا یک فرصت است اما برای ما یک تهدید شده است.

  وی با اشاره به اینکه حلقه اصلی پسماند، تفکیک از مبدأ است منتهی کسی این کار را انجام نمی‌داد، اظهار کرد: با ورود استاندار به این حوزه اقدامات خوبی انجام‌شده و هرروز همه روستاها و شهرها پایش می‌شوند.

  مدیر مؤسسه بازیافت و مدیریت مواد زائد جامد مازندران ادامه داد: محیط‌زیست متعلق به ما نیست و برای نسل‌های آینده است، نباید اقداماتی که باعث نابودی محیط‌زیست می‌شود انجام دهیم چراکه همه ما نیاز به آب، خاک و هوای پاک داریم.

  ۷۵ درصد زباله استان تر است

  مدیر مؤسسه بازیافت و مدیریت مواد زائد جامد مازندران با اشاره به اینکه ۷۵ درصد زباله استان تر و ۲۵ درصد زباله خشک است که از این مقدار زباله خشک حدود ۱۰ الی ۱۵ درصد قابل بازیافت هست، تصریح کرد: بخش اعظمی از زباله تر استان را پسماندهای مواد غذایی تشکیل می‌دهند که بسیاری از این پسماندها می‌تواند به‌عنوان غذای دام استفاده‌شده و بخش کوچکی هم تبدیل به کود شود.

  این مسئول افزود: بر اساس طرح جامع در استان اقدامات خوبی انجام‌شده و سال گذشته نزدیک به ۶۰ میلیارد تومان اعتبار برای استان جذب‌شده است.
  مهدوی در پایان گفت: مهم‌ترین اولویت ما طرح جداسازی زباله از مبدأ است و در این حوزه از ظرفیت دستگاه‌های فرهنگی و آموزش‌وپرورش باید استفاده شود.

  جداسازی زباله از مبدأ باید از مدارس آغاز شود

  جان‌الله عبدی معاون فرماندار سیمرغ نیز اظهار کرد: باید تدابیری برای کاهش حجم زباله اتخاذ شود که از جمله اقدامات در حال انجام طرح تفکیک زباله از مبدأ است که باید در اولویت کارگروه پسماند شهرستان باشد.

  وی افزود: بحث جداسازی زباله از مبدأ باید از مدارس آغاز شود و دانش‌آموزان به‌عنوان همیار بازیافت حضور پیدا کنند.

  معاون فرماندار سیمرغ بابیان اینکه شبکه بهداشت شهرستان ورود جدی در حوزه پسماند داشته باشد، تصریح کرد: طرح تفکیک زباله از مبدا در مناطق روستایی و شهری در دست اجرا است.

  این مسئول ادامه داد: تنها راه ساماندهی زباله فرهنگ سازی طرح تفکیک زباله از مبدا است.

  عبدی با اشاره به اینکه ایام نوروز و حضور مسافران را در استان پیش روداریم، اظهار کرد: به‌صورت نمادین پاک‌سازی محورهای ارتباطی شهرستان با حضور اعضای کارگروه پسماند، مدیران ادارات، دانش‌آموزان مدارس، دهیاران، شوراهای اسلامی و سازمان‌های مردم‌نهاد در ایام خواهیم داشت.

  وی به هفته درخت‌کاری اشاره کرد و گفت: اقدامات خوبی در این حوزه انجام‌شده نهال‌ها در اختیار شهرداری و دهیاری‌ها قرارگرفته است.

  معاون فرماندار سیمرغ با بیان اینکه باید پاکسازی محورهای ارتباطی شهرستان هر دو هفته یک بار انجام شود، تصریح کرد: پاکسازی برخی محورها انجام شده و پاکسازی محورهای باقی مانده باید انجام شود.

  عبدی گفت: شهرستان سیمرغ دارای ۹ هزار هکتار اراضی کشاورزی است که باید سلامت و بهداشت محیط را رعایت کنیم.

  در اجرای طرح تفکیک زباله از مبدا موفق بوده‌ایم

  بخشدار بخش مرکزی سیمرغ نیز در ادامه این جلسه با اشاره به اینکه در راستای سیاست استاندار محترم بحث تفکیک زباله از مبدا در شهرستان آغاز شده و تا حدودی موفق بوده‌ایم، اظهار کرد: جلسات متعددی در بخش مرکزی برگزار و این موضوع مطرح شد.

  حسین زاهدی‌خطیر ادامه داد: در اکثر روستاهای بخش مرکزی سطل‌های زباله برای زباله‌های خشک و تر خریداری و در سطح روستا توزیع شد.

  این مسئول با بیان اینکه برخی دهیاران بخش مرکزی کیسه زباله تر و خشک تهیه و در اختیار اهالی روستاها قرار دادند، تصریح کرد: بیش از ۹۵ درصد منازل روستایی ما ویلایی هستند که اقدام به دفن زباله در حیاط منزل خود می‌کنند.

  وی افزود: طی چهار ما اخیر در اجرای این طرح موفق بوده‌ایم اما طی سال آینده با جا افتادن این فرهنگ بین مردم ۱۰۰ درصد طرح تفکیک زباله انجام می‌شود.

  بخشدار بخش مرکزی سیمرغ گفت: همه ما باید در جهت حفظ محیط زیست همت کنیم.

  انجام ۱۶۰۰ متر دیوارنویسی در بخش تالارپی

  کریم برابری بخشدار بخش تالارپی سیمرغ در ادامه این جلسه با بیان اینکه در ابتدای امر آموزش دهیاران در این حوزه را داشتیم، تصریح کرد: حدود ۱۶۰۰ متر دیوارنویسی و نقاشی با موضوع طرح تفکیک زباله از مبدا در سطح روستاهای بخش مرکزی انجام شد.

  وی افزود: برنامه ریزی انجام شده مسیر بین روستای صلحدارکلا و خراط‌کلا به طول سه کیلومتر با اجرای پیاده‌روی خانوادگی به صورت ماهانه پاکسازی شود.

  براری در پایان گفت: آموزش‌هایی در سطح روستاها داشتیم و بسته‌های تشویقی هم برای اجرای این طرح در نظر گرفته‌ایم.

  برچسب ها :

  نظرات