آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷ , Monday 17 December 2018

  ابزار هدایت به بالای صفحه

  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 100039
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۰ اسفند, ۱۳۹۶ - ۰۹:۲۱
 • شما اینجا هستید :اخبار استان
 •   

  گذر از چالش سالمندی با برنامه‌ریزی مدون و تدابیر کارآمد

  سالمندان؛ بزرگان فراموش شده در چرخه روزگار

  تکریم سالمندان در خانه و جامعه در حالی کم‌رنگ شدن است و آموزش و پرورش باید با اقدامات فرهنگی جایگاه آنها را در خانه حفظ کند.

  آوای شمال/ موی‌های سفید حکایت از تجربه و عبور از پستی و بلندی‌های زیادی دارد درسی گران‌بها و پر هزینه که جوانان می‌توانند از تجربیات آن‌ها بیاموزیند و در زندگی خود از آن‌ بهره ببرند.احترام به بزرگ‌ترها نه تنها در اسلام بلکه در تمام ادیان الهی، توصیه شده است چرا که این قشر عمری را برای رشد و سعادت جامعه گذراندند و برای آسایش و موفقیت زندگی خود تلاش فراوانی کردند.

  اما با گذر زمان و حاکم شدن مدرنیته بر زندگی، متاسفانه تکریم سالمندان در جامعه کم‌رنگ شده و رو به فراموشی است.

  معاون فرماندار آمل در این باره با بیان اینکه درباره سالمندان باید از حرف گذشت و اقدام و عمل کرد، گفت: جامعه فعلی در مرحله گذر است و باید با اقدامات فرهنگی سالمندان را حفظ کنیم.

  حسین احسانی خواستار فضاسازی برای افراد سالمند در سطح شهر شد و گفت: سالمندان انتقال دهنده ارزش‌ها و گنجینه‌ای برای نسل جدید هستند که باید از تجربیات آنها استفاده کرد.

  وی تاکید کرد: هر اقدامی که برای سالمندان انجام شود در اصل به خودمان برمی‌گردد و احترام به پیشکسوت برای خودمان در کهنسالی احترام می‌آورد.

  معاون فرماندار آمل برگزاری جلسات شورا ساماندهی امور سالمندان هر سه ماه را ضروری دانست و افزود: کمیته‌های این شورا جلسات را برگزار کنند تا در جهت رفاه حال سالمندان اقدامات عملی انجام شود.

  رئیس بهزیستی آمل نیز با بیان اینکه مقالات و یادداشت‌های بسیاری در خصوص سالمندان نوشته می‌شود و وقت عمل فرا رسید، خاطرنشان کرد: مراکز مرتبط با پیشکسوتان باید پویا باشند و کمیته‌های مختلف مشخص شوند تا در جهت رفاه و آسایش آنها قدم بردارند.

  کبری اسفندیاریان یکی از چالش‌های پیشکسوتان را بیمه سلامت دانست و افزود: از طریق فرمانداری دو پزشک معرفی شد که دست یاری به سمت آنها دراز می‌کنیم.

  وی تصریح کرد: پیشکسوتان دغدغده‌های بسیاری دارند که باید پای حرف و درد و دل‌هایشان نشست و در کمیته‌های مختلف این شورا درباره‌شان صحبت کرد.

  رئیس بهزیستی آمل با تاکید بر حفظ جایگاه سالمندان در خانه گفت: تکریم سالمندان در خانه در حالی کم‌رنگ شدن است و آموزش و پرورش باید با اقدامات فرهنگی جایگاه آنها را در خانه حفظ کند.

  اسفندیاریان با اشاره به اینکه بهزیستی از سالمندان بی‌سرپرست حمایت می‌کند خاطرنشان کرد: افراد بدسرپرست نیاز به دستور قضایی دارند تا مشکلشان در ابتدا اثبات شود.

  به گزارش سفیر هراز، زمانی که بزرگ‌ترها فقط با کلام دنبال انتقال مفاهیم احترام هستند و در رفتار خود احترام به بزرگترها را رعایت نمی‌کنند این باعث می‌شود تا نوعی یادگیری پنهان اتفاق می‌افتد و وقتی کودک ببیند که پدر و مادرش به بزرگتر خود احترام نمی‌گذارد از او یادمی‌گیرد و این عمل را تکرار می‌کند.

  رفتار ما یک فرهنگ‌سازی عمیق است و نیازی به آموزش کلامی به این گستردگی نیست باید با اقدام عملی در رفتار خود احترام به بزرگتر‌ها را آموزش دهیم تا شاهد فراموشی آن در جوانان نباشیم.

  برچسب ها :

  نظرات