آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • پنج شنبه ۲ خرداد ۱۳۹۸ , Thursday 23 May 2019

  ابزار هدایت به بالای صفحه

  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 100013
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۹ اسفند, ۱۳۹۶ - ۱۱:۰۳
 • شما اینجا هستید :اقتصادی
 •   

  حذف آمار ماهانه «تعاونی‌های منحل» و «راکد» از گزارش‌های وزارت کار

  آمارهای مربوط به تعداد تعاونی‌ها در حالی ماهانه از سوی مرکز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت کار منتشر می‌شود که خبری از گزارش عمومی مربوط به تعاونی‌های منحل‌شده و یا راکد وجود ندارد.

  آوای شمال/ ویژگی‌های تعاونی‌های ثبت‌شده در بهمن‌ماه سال ۹۶ در کل کشور طبق گزارشات سامانه جامع آمارهای ثبتی تعاون نشان می‌دهد که در بهمن‌ماه سال۹۶، تعداد ۳۹۸ تعاونی و یک اتحادیه در کل کشور به ثبت رسیدند.

  بر اساس این گزارش، تعداد کل اعضای تعاونی‌ها ۵۹۰۵ نفر و تعداد فرصت شغلی ۵۸۱۳ نفر و سرمایه اولیه حدود ۵۲ میلیارد ریال است.

  همچنین، متوسط تعداد اعضاء و فرصت شغلی مربوط به این تعاونی‌ها به ترتیب ۱۵ و ۱۵ نفر است که استان‌های فارس با تعداد ۳۷، بوشهر و کرمان به ترتیب هر یک با تعداد ۲۴ تعاونی بیشترین تعاونی‌های ثبت‌شده در این ماه را به خود اختصاص داده‌اند.

  به گزارش فارس، بیشترین تعداد تعاونی‌های ثبت‌شده به ترتیب در فعالیت‌های کشاورزی و صنعت به ترتیب با تعداد ۱۶۳ و ۱۰۸ واحد است. همچنین تعاونی‌های بخش کشاورزی و صنعت به ترتیب با ۲۴۶۸ و ۹۳۹ نفر دارای بیشترین اعضاء هستند که بیشترین فرصت شغلی مربوط به تعاونی‌های کشاورزی و صنعت به ترتیب با ۲۲۲۵ و ۱۳۲۸ نفر است.

  در این میان، مقایسه عملکرد بهمن ۹۶ نسبت به دی‌ماه امسال نشان می‌دهد که تعداد تعاونی‌های ثبت‌شده در بهمن‌ماه سال جاری ۳۹۸ واحد در مقایسه با ماه گذشته ۳۵۱ واحد، افزایشی معادل ۱۳ درصد دارد و تعداد اعضاء افزایشی معادل ۱۲ درصد و تعداد فرصت‌های شغلی افزایشی معادل ۹ درصد را به همراه دارند.

  در مقایسه عملکرد بهمن‌ماه امسال با بهمن سال گذشته مشخص شد که تعداد تعاونی‌های ثبت‌شده در بهمن‌ماه سال جاری ۳۹۸ واحد در مقایسه با مدت مشابه در سال قبل ۳۹۱ واحد افزایشی معادل ۲ درصد دارد که این میزان برای تعداد اعضاء کاهشی معادل ۴۶ درصد و تعداد فرصت شغلی افزایشی معادل ۱۳ درصد را به همراه داشته است.

  به گزارش فارس، آمارهای مربوط به تعداد تعاونی‌های ثبت‌شده در حالی به صورت ماهانه و سالانه از سوی مرکز آمار و اطلاعات راهبردی منتشر می‌شود که تعاونی‌های منحل‌شده در ایام مذکور به صورت عمومی نمایش داده نمی‌شود؛ در این آمارها تنها بخش‌هایی درباره اینکه چه میزان تعاونی‌ها، اعضا و فرصت‌های شغلی افزایش پیدا کرده‌اند، نمایش داده می‌شود.

  ذکر این نکته ضروری است که آمار مربوط به ویژگی‌های تفصیلی تمام تعاونی‌های ثبت‌شده کشور توسط عده‌ای خاص که کاربران ستادی و استانی هستند، قابل دسترسی است و برای عموم نمایش داده نمی‌شود.

  روشن نیست که حذف برخی از آمارها از ویژگی‌های مربوط به تعاونی‌های با چه اهدافی انجام می‌شود و چرا وزارت کار میلی به انتشار گزارش مربوط به تعاونی‌های منحل و یا حذف‌شده ندارد؟

  این درحالیست که در گذشته آمارهای مربوط به انحلال و ایجاد تعاونی‌ها توأمان منتشر می‌شد.

   

  برچسب ها :

  نظرات