آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • پنج شنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۷ , Thursday 15 November 2018

  ابزار هدایت به بالای صفحه

  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 100005
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۹ اسفند, ۱۳۹۶ - ۱۰:۴۸
 • شما اینجا هستید :ایران و جهان
 •   

  انتقاد صریح گزارشگر ویژه سازمان ملل از وضعیت بازداشتگاه‌های ترکیه

  مقام ارشد سازمان ملل متحد نسبت به اتهام‌ها علیه مقام‌های امنیتی ترکیه مبنی بر شکنجه و بدرفتاری با بازداشت شدگان ابراز نگرانی کرد.

  آوای شمال/ یک مقام ارشد سازمان ملل متحد روز سه شنبه نسبت به اتهام‌های طرح شده علیه مقام‌های امنیتی ترکیه مبنی بر شکنجه و بدرفتاری در بازداشتگاه‌های این کشور ابراز نگرانی کرد.

   به نوشته خبرگزاری «آسوشیتدپرس» «نیلس ملزر» گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در امور شکنجه در این زمینه گفت، به دلیل اتهام‌های طرح شده مبنی بر این‌که افراد ظنین به ارتباط با «فتح الله گولن» رهبر مخالفان ترکیه یا شورشیان کرد تحت روش‌های وحشیانه بازجویی از قبیل ضرب و شتم، شوک الکتریکی و تهدید قرار گرفته‌اند، به شدت نگران شده است.

  ملزر در بیانیه‌ای بدین منظور گفت: «به نظر می‌رسد مقام‌های ترکیه اقدام‌های جدی برای رسیدگی به این اتهام‌ها یا مجازات مسئولان مربوطه انجام نداده‌اند. »

  به گزارش این منبع خبری، درحالی که ترکیه در گذشته مدعی پایبندی به سیاست ناشکیبایی برابر ناقضان قوانین شکنجه و آزار در بازداشتگاه‌ها بوده، اما تاکنون برابر اتهام‌های طرح شده گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد  واکنشی نشان نداده است.

  دولت ترکیه فتح‌الله گولن که ساکن آمریکا است را مسبب کودتای نافرجام سال ۲۰۱۶ می‌داند و او نیز این اتهام‌ها را تاکنون تکذیب کرده است.

  در همین رابطه، نیروهای امنیتی ترکیه جمعه گذشته ۲۱ نفر را به اتهام ارتباط با عاملان کودتای نافرجام سال ۲۰۱۶ بازداشت کردند.

  به نوشته خبرگزاری «آناتولی» این افراد در جریان عملیات امنیتی در شهر استانبول و به اتهام ارتباط با سازمان فتح‌الله گولن بازداشت شدند.

  در جریان این کودتا که توسط تعداد زیادی از نظامیان ترکیه و با توسل به ادوات ارتش مانند تانک، جنگنده و بالگرد انجام شد، حدود ۲۵۰ نفر کشته و بیش از ۲ هزار نفر زخمی شدند.

  دولت ترکیه به دستور «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور این کشور، ضمن اعمال حالت فوق‌العاده ، بیش از۵۰ هزار نفر را بازداشت و حدود ۱۵۰ هزار نفر را از مشاغل دولتی اخراج کرده است. این بازداشت‌ها و اخراج‌ها هنوز هم ادامه دارد.

   

  برچسب ها :

  نظرات